Wypowiedź: Radek Pallach, założyciel firmy Elephant Smart Security.
Pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD, wyposażenie wnętrz – to tylko niektóre z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
– W zeszłym roku odnotowano ok. 100 tysięcy kradzieży z włamaniem – mówi newsrm.tv Radek Pallach, założyciel firmy Elephant Smart Security. – Wyobraźmy sobie, że włamanie trwa ok. 2 minut. Złodzieje doskonale radzą sobie z naszymi drzwiami, zamkami. Mają też wiedzę gdzie przetrzymujemy cenne przedmioty jak pieniądze, zegarki, biżuterię. Są to najczęściej szuflady, miejsce z pościelą, za zegarem czy obrazem. W Polsce mamy ok. 90 proc. niezabezpieczonych mieszkań. Musimy się sami chronić i przygotowywać niestandardowe rozwiązania.
Najczęściej do kradzieży z włamaniem do mieszkań dochodzi w województwie dolnośląskim. Zaraz za nim na niechlubnym podium znalazło się mazowieckie i śląskie. Łącznie odsetek kradzieży z włamaniem we wspominanych regionach Polski wynosi ponad 41,6 proc. Natomiast do trójki najbezpieczniejszych województw należy świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie. Najmniej przestępstw będących kradzieżą z włamaniem (tylko 1,8 proc. ogółu) odnotowano w województwie świętokrzyskim.
Największym powodzeniem wśród złodziei w 2015 roku cieszyły się pieniądze. To właśnie gotówka była celem numer jeden dla włamywaczy w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkania. Zrabowane pieniądze stanowiły 26,3 proc. wszystkich łupów. Niemal tak samo często w rękach włamywaczy lądowała biżuteria i inne wyroby jubilerskie (25,3 proc.).
Wśród TOP 10 łupów polskich włamywaczy znalazły się również:
- zegarki, zegary stojące i wiszące,
- radio, telewizor, wzmacniacz, wieża, konsole do gier
- AGD, wyposażenie wnętrz,
- magnetowid, odtwarzacz, kamera video, radioodtwarzacz,
- telefony komórkowe,
- obca waluta.
Choć dla niektórych może to być zaskoczeniem, łupem polskich włamywaczy pada również odzież, bielizna, pościel. Przedmioty te stanowią 1,6 proc. ogółu wszystkich rzeczy skradzionych z mieszkań w 2015 r. i znalazły się na końcu listy zainteresowań złodziei. Poza nimi klasyfikację zamykają takie rzeczy jak: alkohol oraz artykuły chemiczne, drogeryjne i toaletowe, kosmetyki, perfumy.