Loading the player ...

Wypowiedź: Edward Korbel, ekspert ds. badań Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research.

28 proc. internautów wierzy, że reprezentacja Polski znajdzie się wśród trzech najlepszych drużyn zbliżającego się Mundialu, wynika z badania zrealizowanego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research. Największe szanse na podium mają zdaniem ankietowanych: Niemcy, Hiszpanie i Brazylijczycy.

Mundial wzbudza silne emocje i rozpala medalowe nadzieje Polaków. Ich racjonalnym uzasadnieniem są niewątpliwie wysoka, 10. pozycja naszej reprezentacji w rankingu FIFA oraz skład kadry narodowej, na czele z takimi gwiazdami jak: Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski i Piotr Zieliński. Optymizm polskich kibiców znajduje odzwierciedlenie w wynikach ankiety przeprowadzonej przez SW Research. Zdaniem 16,5 proc. uczestniczących w badaniu internautów, reprezentacja Polski awansuje do finału turnieju i znajdzie się w gronie najlepszych piłkarskich drużyn na świecie. Polacy wymieniani są obok takich potęg jak Niemcy, Hiszpanie, Brazylijczycy i Portugalczycy. Badani z optymizmem patrzą również na medalowe szanse Polaków – 28,4 proc. wierzy, że nasi piłkarze wrócą z Rosji z medalem. O tym, że będzie to złoto przekonany jest co dziesiąty internauta.

Optymizm internautów nie znajduje jednak odzwierciedlenia w zachowaniach, które pociągają za sobą decyzje finansowe. Doskonałą ilustracją tego są zakłady bukmacherskie. Dane z STS z dn. 18 maja pokazują, że choć wierzymy w siłę polskiej reprezentacji, to pieniądze wolimy postawić na pewniaków. Najniżej wyceniane są zakłady, w których obstawiane jest zwycięstwo reprezentacji Brazylii. Polacy plasują się w tym zestawieniu na 13. pozycji. W praktyce oznacza to, że za każde 10 złotych postawione na zwycięstwo Polaków w dniu realizacji sondażu, w przypadku wygranej, zarobić można 500 PLN.  Nieco więcej nadziei pokładamy w tym, że nasza drużyna dotrze do finału. W tym przypadku obstawiając polską drużynę – za każdą wpłaconą złotówkę, dostaniemy 20 PLN.

Niezależnie jednak od wyników, wszyscy traktujemy Mundial jako wielkie święto sportu, w którym pragniemy uczestniczyć.  Najchętniej śledzilibyśmy mecze z trybun stadionów, ale realia są jednak takie, że szczęście to spotka nielicznych. Zdecydowana większość Polaków będzie oglądała zmagania naszych piłkarzy na ekranach telewizorów. Badanie przeprowadzone przez SW Research pokazuje, że to 85 proc. wszystkich uczestniczących w ankiecie internautów. Połowa tej grupy planuje oglądać wszystkie mecze polskiej reprezentacji. Tak więc, niezależnie od tego, która drużyna stanie na najwyższym podium, to już dzisiaj na 100 proc. powiedzieć można, że niewątpliwym wygranym są stacje telewizyjne, które będą transmitowały mecze, ponieważ poza widzami przyciągną one licznych reklamodawców.