Loading the player ...

Wypowiedź: Krzysztof Szlaga, prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Po dużych spadkach teraz przyszło lekkie odbicie. Cena węgla na rynkach międzynarodowych zaczęła rosnąć i na koniec sierpnia sięga 60 dolarów. W Polsce pozostaje nadal na niskim poziomie.

– Na pytanie czy utrzyma się wzrost cen węgla trudno odpowiedzieć. Po pierwsze w ostatnich 3-4 latach ceny spadły o 40 proc. Czy odbicie kilkunastoprocentowe to jest droga w górę? Jesteśmy ostrożni i nie widzimy takiego zdecydowanego sygnału – mówi newsrm.tv Krzysztof Szlaga, prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A i dodaje. – Ceny światowe wynikają z sytuacji podażowej, która się zmienia ze względu na rynek chiński. Kraj realizując politykę tzw. klimatyczną ogranicza wydobycie i tym samym zwiększa import węgla do Chin. Zmieniają się także priorytety jeżeli chodzi o wydobycie węgla w Indiach. Zmienia się sytuacja w Indonezji, RPA i np. w Australii.

Właśnie te czynniki powodują, że ceny węgla na rynku światowym wzrosły. W Polsce natomiast sytuacja jest inna i nadal dominuje tendencja spadkowa. W ciągu pierwszego półrocza, spadek sięgnął powyżej 10 proc.

– Rok do roku mamy niższe ceny. Mamy ok. 10 proc. niższe ceny niż w 2015 roku i w tym roku powinny one zostać na tym samym poziomie. W przyszłym roku jeszcze trudno wyrokować – dodaje Krzysztof Szlaga.

Grupa Kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka wypracowała w I półroczu 2016 r. przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 848,9 mln zł oraz zysk netto w wysokości blisko 75 mln zł. Oznacza to, że mimo dalszego spadku cen, zarówno przychody jak i zysk netto utrzymały się na poziomie zbliżonym do tego samego okresu roku poprzedniego. Wynik EBIT w omawianym okresie wyniósł 96,6 mln zł (spadek o 4,7% w ujęciu rok do roku) a EBITDA: 277,4 mln zł (spadek 4,9%).

Rentowność EBITDA w I półroczu 2016 roku utrzymywała się na ponadprzeciętnym dla światowej branży poziomie 32,7%. W I półroczu bieżącego roku produkcja węgla handlowego osiągnęła poziom 4,3 mln ton, a sprzedaż 4,4 mln ton. Długość wykonanych w tym okresie wyrobisk korytarzowych wyniosła 12,1 km, co oznacza wzrost o o 18,6% w porównaniu z I półroczem 2015 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Spółka szacuje sprzedaż węgla w 2016 r. w przedziale ok. 8,5 – 9,0 mln ton.