Loading the player ...

Wypowiedź: Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Rak piersi jest nowotworem, którego uleczalność wynosi blisko 80%. W porównaniu np. z nowotworem płuc, którego udaje się wyleczyć tylko u 10% chorych, skuteczność leczenia raka piersi jest wysoka. Jak mówi newsrm.tv prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rak piersi to jest akurat taki nowotwór, w którym element zapobiegania pierwotnego ma  znacznie mniejsze znaczenie niż np. w przypadku raku płuca gdzie wiadomo, że prawie 100 proc to palacze tytoniu.

Są pewne czynniki, które wpływają na ryzyko większe lub mniejsze zachorowania na raka piersi do nich należy np. wiek kobiety podczas pierwszego porodu, liczba dzieci, masa ciała, przyjmowanie przez wiele lat środków hormonalnych zwłaszcza w okresie menopauzy. Bardzo trudno na te czynniki wpływać, trudno powiedzieć chorej czy kobiecie ze powinna mieć wcześniej pierwsze dziecko lub powinna rodzić więcej dzieci. To są delikatne sprawy na które nie mamy wpływu. Tak samo jak nie mamy wpływu na czynniki genetyczne które są również przyczyną kilku procent raków piersi. W związku z tym w raku piersi znacznie większe znaczenie ma profilaktyka wtórna czyli wczesne wykrywanie nowotworu – mówi newsrm.tv prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce kobiety w wieku od 50 do 69 lat mają możliwość bezpłatnego korzystania z badania mammograficznego. Jak zaznacza prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem mammografia może uratować życie pacjentki. Czy kobiety powinny same badać piersi?