Wypowiedź: dr hab. n med. Piotr Albret, Dziecięcy Szpital kliniczny, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci
Pneumokoki to jedne z bakterii najgroźniejszych dla zdrowia i życia małych dzieci, zwłaszcza do 2. roku życia, kiedy ich układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Szczepiąc swoje dzieci przeciwko pneumokokom, rodzice mogą uchronić je przed poważnymi konsekwencjami choroby pneumokokowej, jak głuchota, padaczka, niedowłady, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a nawet zgon.
Wielu rodziców decyduje się na te szczepienia jeśli się to dobrze uargumentuje i jeśli nie należą grupy „antyszczepionkowej” bez względu na to czym ta „antyszczepionkowość” jest spowodowana. To jest szczepienie, które jeśli zaczynamy wcześnie trzeba powtarzać 4-krotnie, 3 razy w pierwszych 6 miesiącach życia i raz po skończeniu roku i wtedy wystarcza na bardzo długo – mówi newsrm.tv dr hab. n med. Piotr Albret, Dziecięcy Szpital kliniczny, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci.
Szczepienia przeciwko pneumokokom wskazywane są przez ekspertów medycznych jako najważniejsze z listy szczepień zalecanych. Zakażenia tymi bakteriami są jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności małych dzieci na świecie. Dodatkowy problem stanowi to, że pojawia się coraz więcej szczepów pneumokoków opornych na znane antybiotyki, takie jak penicylina. Jakie obawy przed szczepieniem mają rodzice i czy są one uzasadnione powiedział newsrm.tv dr hab. n med. Piotr Albret, Dziecięcy Szpital kliniczny, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci.