Loading the player ...

Wypowiedź: Aleksandra Kubicka, OLX.pl.

Bałtyk przeżywa  w tym sezonie prawdziwe oblężenie. Ostatnie wolne miejsca noclegowe słono kosztują a na plażach trudno znaleźć wolny skrawek niezabudowany parawanem. Gdzie szukać spokojnego miejsca na urlop? Sprawdziliśmy, jak wygląda rynek ofert nad morzem oraz z dala od zatłoczonego wybrzeża.

– Od Międzyzdrojów aż po Krynicę Morską trudno będzie znaleźć nocleg w cenie poniżej 30 zł. Średnia cena za nocleg w pokoju dwuosobowym z łazienką wynosi ok. 45 zł. Trudno jest też negocjować, gdyż zainteresowanie jest tak duże, że oferty znikają błyskawicznie -mówi newsrm.tv Aleksandra Kubicka, OLX.pl.

Za nocleg w pokoju z łazienką w Mielnie zapłacimy teraz średnio 45 złotych od osoby. Pokój z łazienką i aneksem kuchennym we Władysławowie zarezerwujemy za około 50 złotych. Nawet przy niższym standardzie cena nie schodzi raczej poniżej 30 złotych od osoby. Najczęstszym wyróżnikiem jest odległość domu od plaży czy możliwość zaparkowania auta na posesji. Choć w przypadku urlopowiczów last minute nawet spory dystans od morza nie skreśla oferty – wybór pozostał niewielki, oferty znikają błyskawicznie.

Właściciele obiektów położonych poza gminami nadmorskimi muszą mocno dbać o to, by wyróżnić się na rynku. Ale to właśnie agroturystyka staje się najciekawszą alternatywą dla tłocznych nadmorskich kurortów. W ubiegłym miesiącu hasło „agroturystyka” pojawiało się w wyszukiwarce OLX.pl ponad 12 000 razy. Najpopularniejsze wpisywane lokalizacje to Mazury (a tu najczęściej Giżycko i Mrągowo), Kaszuby i Bieszczady (wśród miejscowości w tej okolicy – Solina). Ci, którzy szukali odpoczynku nad rzeką najczęściej wpisywali „Bug”. Lubimy łączyć takie wypady z hobby. Wśród wyszukań widzimy słowa kluczowe wpisywane przez fanów wędkowania  [„staw”, „wędkarstwo”] i jazdy konnej [„konie”, „konna”]. I to właśnie dodatkowe atrakcje zapewniane przez gospodarzy przyciągają miastowych turystów.

Pomysłów na uatrakcyjnienie pobytu jest wiele. Jeśli dom jest w pobliżu jeziora, często dostaniemy łódkę, kajak lub rower wodny – za średnio 10 złotych dodatkowej opłaty za dobę. Ale często się zdarza, że jak np. w mazurskiej zagrodzie „Niedźwiedzi Róg” oprócz widoku na jezioro Śniardwy goście mają również do dyspozycji łódź wiosłową w cenie noclegu. Bardzo często możemy liczyć na rowery, a zdarzają się również gospodarze wypożyczający skutery i quady. Sposobów na aktywny wypoczynek jest wiele, właściciele agroturystyki „Lulkowo” koło Torunia udostępniają trawiasty kort tenisowy, boisko do siatkówki a dla odpoczynku saunę i – najnowszą atrakcję – piramidę relaksacyjno-energetyczną (!). Mocną stroną takich wypadów jest możliwość zajadania przysmaków z regionu. Gospodarze w Woli Uhruskiej nad Bugiem zapraszają na „ekowczasy” i oferują pełne wyżywienie z regionalnymi potrawami w menu (m.in. pierogi z grzybami lub jagodami z okolicznego lasu).

Oferty gospodarstw agroturystycznych są mocno zróżnicowane – pod względem standardu i zapewnionych atrakcji dodatkowych,  co ma wpływ na ostateczną cenę. Jednak przyglądając się średnim stawkom można założyć, że nocleg dla jednej osoby będzie kosztował około 25 – 30 złotych.