Loading the player ...

Wypowiedź: Piotr Lipiński, Head of Corporate & Marketing Communications PAYBACK.

Gipsowanie, malowanie ścian, tapetowanie – tym bardzo często Polacy zajmują się w czasie urlopu. Zamiast odpoczywać remontujemy mieszkania. Aż 75% badanych nie uzależnia przeprowadzania gruntownych porządków od nadejścia wiosny. Za to prawie połowa uznaje lato za najlepszy czas na remont domu.

– Polacy generalnie uważają się za „złote rączki”. Większość prac remontowych wykonujemy samodzielnie lub korzystamy z pomocy rodziny np. szwagra. Prace, które wykonujemy samodzielnie to przede wszystkim malowanie ścian, gipsowanie, tapetowanie, czy też hydraulika i elektryka – mówi Piotr Lipiński, Head of Corporate & Marketing Communications PAYBACK.

Z deklaracji wynika, że Polacy najlepiej znają się na gipsowaniu i malowaniu ścian (53%), tapetowaniu (52%), hydraulice (32%) i elektryce (29%). Jeżeli już zatrudniają fachowców, to selektywnie, do części prac (67%) i raczej nieoficjalnie – tylko 43% podpisuje umowę z ekipą remontową.

Najwięcej badanych za najlepszy okres remontowy uznaje lato (47%), 31% przeprowadza prace remontowe w zależności od potrzeb, bez względu na porę roku. 47% zapytanych przez PAYBACK Opinion Poll Polaków twierdzi, że gruntowne porządki przeprowadza w zależności od potrzeb, ale niezależnie od pory roku. Kolejne 28% nie widzi w ogólne potrzeby przeprowadzania gruntownych porządków, gdyż sprząta na bieżąco. Tylko 25% przyznaje natomiast, że nadejście wiosny ma dla nich znaczenie, z czego mniej niż połowa stara się sprzątać przed Wielkanocą.

Jeżeli już Polacy decydują się na gruntowne porządki, zdecydowana większość wykonuje je samodzielnie. Zaledwie 1% ankietowanych przyznaje, że do wykonania tych prac zatrudnia pomoc.

Pierwsze ciepłe miesiące to według badanych najlepszy czas na gruntownie wysprzątanie mieszkania (56%), odświeżenie garderoby (47%), porządki w ogrodzie (40%) i uprzątnięcie auta po sezonie zimowym (39%).

A co z wydatkami? Na niezbędne środki chemii gospodarczej ankietowani w większości planują wydać do 100 zł (do 50 zł – 25%, od 51 do 100 zł – 41%, powyżej 100 zł – 27%).

Wiosna i lato to czas sprzyjający pracom remontowym. W tym roku 41% Polaków biorących udział w badaniu planuje remont domu. Będą to przed wszystkim drobne prace (58% spośród tych, którzy planują remont); rzadziej planowany jest gruntowny remont wybranego pomieszczenia (32%) czy całego domu/mieszkania (10%).

Tylko 7% badanych planuje różnego rodzaju pożyczki i kredyty na cele remontowe. Nie dziwi zatem fakt, że polski budżet remontowy w tym roku może być skromny – 39% badanych deklaruje, że na ten cel przeznaczy poniżej 1000 zł. 35% ma w planach wydatki nie przekraczające 5000 zł, a tylko 19% na remont wyda powyżej 5000 zł.