Loading the player ...

Wypowiedź: Radosław Bieliński, Prezes Fundacji Dom Development City Art, Maciej Zaborowski, wiceprezes Fundacji Dom Development City Art, Jacek Sosnowski, kurator Fundacji Dom Development City Art.

Łączenie sztuki z architekturą mieszkalną to nowy trend w projektowaniu osiedli. Prace artystów, m.in.: rzeźby,  murale, mozaiki, instalacje  wpływają pozytywnie na zachowania i samopoczucie mieszkańców, a także integrują społeczności lokalne. W niektórych krajach europejskich czy w USA istnieją regulacje, które narzucają na deweloperów obowiązek przeznaczenia części dochodów na sztukę. W Polsce pomimo braku takich regulacji realizowane są projekty artystyczne na terenie osiedli mieszkaniowych.

Funkcje integracyjne, społeczne powinny być spełnione w każdej przestrzeni publicznej – mówi Radosław Bieliński, Prezes Fundacji Dom Development City Art.

– Przykładowo w Niemczech deweloperzy, którzy realizują inwestycje mieszkaniowe i komercyjne muszą przeznaczyć część swojego dochodu na sztukę. Będzie ona istnieć w przestrzeniach publicznych i powodować, że miejsca staną się bardziej przyjazne mieszkańcom. W Polsce takiego przepisu nie ma, jednak Fundacja Dom Development City Art wychodzi z taką inicjatywą i już to robi – mówi newsrm.tv Radosław Bieliński.
– Otaczając się formami, które są ładne zmienia się nasza świadomość, co widać w Warszawie. Ludzie obcując z przestrzeniami artystycznymi zmieniają swoje podejście do otoczenia, często wyzwalają w ludziach pozytywne zachowania. Sztuka w przestrzeni publicznej może być bardzo dyskretna, ale będzie zauważona – mówi newsrm.tv Maciej Zaborowski, wiceprezes FDDCA.

Twórcy przestrzeni publicznych coraz chętniej łączą architekturę i sztukę. Przykład? Ławka może wyglądać jak kłoda drzewa, a huśtawka może mieć formę np. gitary. Dzięki tym zabiegom powstają miejsca, które są przyjazne, sprzyjają relaksowi, a także tworzeniu i eksperymentowaniu.

Pierwszą inwestycją, na terenie której stworzono elementy sztuki na dużą skalę, był Żoliborz Artystyczny w Warszawie, unikalny pod tym względem na skalę Polski.

Art world i sztuka w przestrzeni publicznej mają ogromny potencjał. Wciąż powstają nowe instytucje kultury oraz prywatne inicjatywy jak Fundacja Dom Development City Art – mówi Jacek Sosnowski, kurator Fundacji Dom Development City Art.
Fundacja Dom Development City art. Działa od września 2017 r. Jej misją jest podnoszenie jakości przestrzeni publicznej poprzez integrację użytkowej architektury mieszkalnej ze sztuką. Działania Fundacji łączą architekturę, wzornictwo i sztukę realizując przy tym ważne potrzeby społeczne.  Zadaniem Fundacji jest także stymulowanie debaty na temat jakości przestrzeni publicznej.