Loading the player ...

Wypowiedź: Kuba Jugo, platforma MAM.

W Święta liczba domowników wzrasta średnio o 3-4 osób, w okresie 24-27 grudnia. Większa liczba domowników oznacza wyższe zużycie mediów takich jak woda, prąd czy gaz. Dla gospodarstw domowych organizujących święta, koszty rachunków za media wzrosną średnio o prawie 100 złotych – wynika z analiz platformy MAM.

Wiemy, że podstawowe rachunki w gospodarstwach domowych to ponad 25% budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego i jest to największa kategoria wydatków, wyższa niż koszty żywności. Część z nich, takie jak nośniki energii (prąd, gaz) są w pierwszej dziesiątce najdroższych w Europie (dane Eurostat, biorąc pod uwagę standard siły nabywczej). Przez święta, rachunki stają się jeszcze większym problemem. Okazało się że:

  • Średnio Polacy spędzają ok. 13 godzin gotując potrawy świąteczne, zużywając przy tym spore ilości energii elektrycznej lub gazu, dla ¼ z organizatorów świąt jest to nawet około 30 godzin.
  • Zakładając normalne koszty użytkowania urządzeń kuchennego AGD (nośniki energii) na poziomie 109zł, sam okres świąteczny (dodatkowy czas na przygotowanie potraw) zwiększy średnio koszt energii elektrycznej o ok. 24%, do około 135 złotych (mówimy tu o gospodarstwach korzystających z kuchenek elektrycznych).
  • Rachunki za gaz związane ze wzmożonym korzystaniem z kuchenki gazowej oraz podgrzewania wody wzrosną o ok. 23%.
  • Sumaryczne koszty mediów (prąd, gaz, woda) wzrosną średnio o co najmniej 16 zł za dwu dniowy okres świąt biorąc pod uwagę, że w gosp. dom. pojawi się średnio o 3 więcej domowników (gości). Bierzemy tu pod uwagę obecność gości, nie zużycie energii związane z przygotowywaniem potraw świątecznych.
  • Polacy średnio używają 5 ozdób świątecznych, których używają przez 10,5h dziennie, co w ciągu miesiąca łącznie kosztuje ok. 40zł. (Dla klasycznych ozdób świątecznych.) Oczywiście dla ozdób świątecznych w technologii LED koszt ten maleje, jedynie do 6 złotych.
  • Załóżmy, że część ozdób świątecznych to LED, część tradycyjna, wówczas, jeśli średni rachunek za prąd to 176zł, to same ozdoby świąteczne podnoszą koszt zużycia prądu aż o 14,5% – o ok. 25 złotych (jeśli będą włączone przez miesiąc).
  • 44% Polaków wykonuje połączenia międzynarodowe (poza UE), w związku ze składaniem życzeń świątecznych znajomym i rodzinie. Zakładając, że średni czas rozmowy telefonicznej to ok. 4min, a Polacy w okresie świątecznym wykonują średnio 3 rozmowy (średnia ważona z badania platformy MAM) to ich łączny koszt przy normalnej taryfie wyniesie ok. 27zł.
  • Według 80% Polaków, w czasie świąt najbardziej wzrosną rachunki za prąd. W drugiej kolejności będzie to ex aequo gaz i woda. Rachunki za okres grudniowy, wg. respondentów badania MAM wzrosną średnio o 22% (średnia ważona).
  • Transport to jeden z najwyższych kosztów związanych ze świętami, duży problem osób dojeżdżających – średnia ważona odpowiedzi w badaniu Platformy MAM określa je na ponad 350 złotych!
  • 1/3 Polaków zgadza się ze stwierdzeniem: „W związku z dodatkowymi wydatkami (prezenty. żywność) ponoszonymi w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. płacę przynajmniej część rachunków za media z opóźnieniem (w styczniu).”