Loading the player ...

Wypowiedź: Tobiasz Mayer, koordynator działu marketingu WUT Racing, Arkadiusz Sobczyk, odpowiedzialny za silnik i wykonanie fotela w WUT Racing, Piotr Wonsewicz, dział marketingu WUT Racing

Na Politechnice Warszawskiej powstaje bolid Formuły Student. Młodzi konstruktorzy budują pojazd przy użyciu nowoczesnych technologii – różne części formuły będą przygotowane z wykorzystaniem Rapid Prototyping, czyli drukowania 3D, struktur kompozytowych czy nanomateriałów.  Wiele rozwiązań zastosowanych w bolidzie jest autorskim projektem studentów.

Większość prac przy budowie bolidu studenci będą wykonywać sami. Własnoręcznie projektują i przygotowują m.in. ramę i całe poszycie pojazdu, elementy aerodynamiczne (skrzydła i dyfuzor), bak, fotel czy kierownicę. „Rury z których będzie wykonana nasza rama mają  podwyższone właściwości mechaniczne i zostały wycięte techniką laserową, co umożliwia nam ich samodzielne spawanie” – mówi Filip Pasternak, członek Działu Technicznego.

Studenci z zespołu WUT Racing przygotowują pojazd do startu w dwóch edycjach tegorocznych zawodów – w sierpniu na Węgrzech i we wrześniu we Włoszech. Głównym celem projektu jest rozwój członków zespołu WUT Racing. To właśnie w małym warsztacie, w którym studenci budują swój pojazd, wiedza zdobyta podczas wykładów znajduje swoje praktyczne zastosowanie.

Pierwszy bolid powstał w 2012 roku. Zespół zmierzył się wtedy z 49 drużynami w kategorii silników spalinowych na torze wyścigowym w Varano de Melegari. W ogólnej klasyfikacji zajął 25 miejsce, co było dużym sukcesem dla drużyny debiutującej w tak prestiżowych zawodach. Następnie bolid został ulepszony i na zawodach w Wielkiej Brytanii w 2013 roku studenci PW osiągnęli na torze w Silverstone najlepszy wynik wśród polskich drużyn.