Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife.

Młoda Polka przełamuje tabu związane ze stomią. Na warszawskich autobusach i w metrze można zobaczyć niezwykłe zdjęcia Roksany Mikołajczak. Bohaterka fotografii, jest pierwszą Polką, która mając wyłonioną stomię odważyła się publicznie pokazać swoje ciążowe zdjęcie. Sesja zdjęciowa ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA” została zorganizowana na potrzeby ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,STOMAlife. Odkryj stomię”. Kampania z udziałem Roksany ma uświadomić Polakom oraz samym stomikom, że posiadanie stomii nie wyklucza z normalnego życia i spełniania marzeń.

– Roksana ma stomie od 3 lat i szczęśliwie zaszła w ciążę. Pokazujemy ten piękny moment w życiu kobiety oraz przez akcję udowadniamy, że stomiczki także mogą zostać mamami – mówi newsrm.tv Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife i dodaje. – Na sesję składało się kilkanaście zdjęć, które pokazują Roksanę w różnych stylizacjach.

Roksana Mikołajczak jest 24-latką z Świętochłowic, która od 8. roku życia choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli jedną z odmian nieswoistego zapalenia jelit. W celu poprawy jej codziennego funkcjonowania z chorobą, lekarze zdecydowali się na wyłonienie u niej stomii.

Wiele kobiet, u których zostaje podjęta decyzja o konieczności wyłonienia stomii zastanawia się nad kwestiami związanymi z życiem intymnym oraz przyszłym macierzyństwem. Podstawowymi pytaniami są również te o zdrowie maluszka. Kobiety obawiają się, że posiadanie wyłonionej stomii wpłynie negatywnie na rozwój płodu.

W przypadku Roksany, okres ciąży przebiegał bez żadnych komplikacji. Zdecydowała się opowiedzieć swoją historię, aby pokazać kobietom w tej samej sytuacji, że stomia nie jest przeszkodą w realizacji marzeń o dziecku.  – Decyzja o ciąży była w dużej mierze podyktowana instynktem macierzyńskim. W pewnym momencie poczułam, że bardzo chcę mieć dziecko. Jestem osobą młodą i uważam, że mimo choroby mam prawo żyć normalnie. Oczywiście, zanim zdecydowałam się zajść w ciążę, obawiałam się o zdrowie przyszłego maleństwa. Powodem do strachu nie była jednak posiadana przeze mnie stomia, ale schorzenie, będące przyczyną jej wyłonienia – mówi Roksana Mikołajczak, bohaterka sesji ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA”.

Lekarze podkreślają, że chociaż ciąża u stomiczek wymaga specjalnej opieki, to jest ona jak najbardziej możliwa. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie, w wielu przypadkach stomia jest sposobem leczenia różnego rodzaju schorzeń, zwykle u kobiet, które przeszły schorzenia typu Leśniowskiego–Crohna czy zapalenie jelita grubego. Ciąża raczej uspokaja objawy wspomnianych schorzeń i z tego punktu widzenia nie są one dla niej przeszkodą.

– Sesja z Roksaną to kolejny z projektów zrealizowanych w ramach działań fundacji STOMAlife, który ma na celu uzmysłowienie społeczeństwu oraz samym stomikom, że stomia nie jest chorobą. Jest szansą na lepsze życie, realizację marzeń i pasji oraz, czego dowodem jest Roksana, założenie rodziny i spełnianie się w roli rodzica – mówi Magdalena Piegat.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. W Polsce żyje obecnie około 40 tysięcy stomików, a ich liczba nieustanie wzrasta ze względu na coraz częstsze przypadki zachorowań na raka jelita grubego oraz choroby przewodu pokarmowego. Jak wyjaśnia Magdalena Piegat, choroby układu pokarmowego, w wyniku których stomia musi zostać wyłoniona, są charakterystyczne dla krajów wysoko rozwiniętych. W dużym stopniu przyczyną tego jest sposób odżywiania się ich mieszkańców. Poza chorobami zapalnymi, stomia wyłaniania jest również w następstwie raka jelita grubego czy uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku wypadków drogowych.