Loading the player ...

Wypowiedź: Tomasz Zawadzki, szef MindSonar Polska, Katarzyna Pilipczuk, wykładowca akademicki, coach, Przemysław Saleta, bokser

Silna koncentracja na osiąganie wyznaczonych celów oraz bardzo mocno rozwinięte poczucie wewnętrznej kontroli i dyscypliny – to style myślenia, które łączą legendę polskiego boksu zawodowego Przemysława Saletę oraz niezwykle utytułowanego, wieloletniego reprezentanta Polski w piłce ręcznej Karola Bieleckiego. To wnioski jakie płyną po konferencji zorganizowanej w warszawskiej restauracji Wilcza 50 pt. „Zaglądamy do głowy mistrzów”. Sportowcy zostali poddani drobiazgowemu badaniu przy użyciu narzędzia psychometrycznego MindSonar® stosowanego powszechnie w krajach Europy Zachodniej.

MindSonar® to narzędzie, które można porównać do aparatu rentgenowskiego dla umysłu. Pozwala na zbadanie przy pomocy specjalnie opracowanego kwestionariusza z pytaniami sposobów myślenia konkretnych osób w określonych sytuacjach.

Badanie przeprowadzone na  Przemku i Karolu jednoznacznie pokazało, że  style myślenia obu sportowców znacznie się od siebie różnią. Możemy jednak wskazać na konkretne elementy, które powodują, że obaj Panowie mają większe szanse, porównując ich oczywiście do innych osób, na osiągnięcie sukcesu –  wyjaśnia dla Newsrm.tv Tomasz Zawadzki menadżer generalny MindSonar® Polska. Wyniki jakie uzyskali nie były dla nas zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że nie ma jednej drogi do osiągnięcia sukcesu zarówno w sporcie, jak i biznesie. Są jednak pewne elementy, bez których tego sukcesu osiągnąć się nie da – zauważa Zawadzki.

Szczegółową analizę obu profili sportowców przeprowadziła dr. Katarzyna Pilipczuk – wykładowca akademicki oraz certyfikowany superwizor i trener coachingu International Coaching Community.

Widzimy wyraźne różnice w stylach myślenia, które wynikają z faktu charakterystyki dyscyplin sportowych, w których obaj Panowie się specjalizują. Boks to sport indywidualny dlatego u Pana Salety dominuje styl myślenia oparty o rywalizację, efektywność, szczegółowe taktyki oraz pewność siebie i stanowczość w działaniu. U Pana Bieleckiego zaobserwowaliśmy, że myśli w kontekście dobra ogółu, zespołu. Jest w stanie pracować dla innych tak, by wspólnie osiągać wyznaczone cele. Jest przy tym proaktywny i potrafi szybko dopasować się do zmieniających się warunków. Obu Panów łączy ta sama bardzo silna koncentracja na celu, determinacja w jego realizacji oraz sprecyzowane standardy postępowania – to właśnie te elementy w znaczący sposób decydują o sukcesie – dodaje dla Newsrm.tv Pilipczuk

Różnice w rodzaju uprawianego sportu u obu sportowców wyraźnie widać w odmiennym systemie wyznawanych wartości. U Przemysława Salety na czele znajduje się Rywalizacja, w dalszej kolejności mamy Ideały, Porządek i Uczenie się. Natomiast u Karola Bieleckiego pojawiają się trzy równoważne wartości. Tak jak i u Salety mamy Ideały, jednak tu występują na pierwszym miejscu. Nie mniej istotne są następne w kolejności Porządek i Holistyczny. Widać tutaj wyraźnie związek z uprawianym sportem, gdzie, żeby osiągnąć  sukces należy myśleć całościowo o drużynie.

Obaj Panowie jeszcze przed rozpoczęciem badania podkreślali, że nie mieli do czynienia w swojej czynnej karierze sportowej z podobnymi rozwiązaniami, choć zgodnie podkreślali, że byłoby ono pomocne.

Jestem bardzo świadomą osobą i wiem w jaki sposób myślę – mówi dla Newsrm.tv Przemysław Saleta legenda polskiego boksu. Jednak czym innym jest wiedzieć intuicyjnie, a czym innym jest to zobaczyć w badaniu. Od jakiegoś czasu prowadzę campy bokserskie w Tajlandii. Przywiązuję bardzo dużą uwagę do szczegółów treningu, bo to one na samym końcu decydują czy i na ile jesteś skuteczny i efektywny. Dlatego nie byłem zaskoczony, że te elementy zostały uwypuklone w badaniu. To dość wyraźnie świadczy o tym, że MindSonar® jest narzędziem skutecznym i pod tym względem może być pomocny dla wielu osób, które chcą udoskonalać efektywność swojego myślenia. Dla mnie samoświadomość jest niezwykle istotna, może nawet kluczowa – bo daje wiedzę, które elementy  są dobrze wypracowane, a które są do poprawy i to zarówno w sporcie, jak i biznesie – twierdzi Saleta.