Loading the player ...

Wypowiedź: Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska

Średnio w naszych domach jest już 19 urządzeń zasilanych prądem. Spędzamy coraz więcej czasu na korzystaniu z nich, zatem nic dziwnego, że zużycie prądu wzrasta i wzrastają nasze rachunki. Stosując kilka zasad można obniżyć nieco koszty energii.

Podstawa to wyłączenie urządzeń, z których nie korzystamy. Sprzęt elektroniczny, telewizory mają tryb stand-by. Wydaje się, że nie pracują, ale zużywają nawet do 50% swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię. – Dobrym zwyczajem jest zastosowanie listew zasilających z wyłącznikiem. Dzięki niej można cały swój zestaw wyłączyć i mieć gwarancję, że nie zużywa on energii – mówi newsrm.tv Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska.

Oszczędzić pieniądze pomoże też odpowiednie korzystanie z komputera. Czasem każdemu zdarza się pozostawić urządzenie włączone mimo, iż z niego nie korzystamy. Monitor przechodzi wtedy w tryb uśpienia a komputer pracuje.

Latem też duży udział w kosztach energii elektrycznej generują sprzęty, które mają przynosić ochłodę. – Wiele osób latem korzysta z wentylatorów często włączając je przy otwartym oknie. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa wentylator nawiewa nam do mieszkania nagrzane powietrze z zewnątrz. Nie chłodzi mieszkania i zużywa dodatkową energię. Urządzeniami dużo bardziej efektywnymi są klimatyzatory. Można przyjąć, że dobowy koszt działania waha się od 5 zł do 10 zł. Warto ich używać rozsądnie nie chłodzić za bardzo i wyłączać wieczorem gdy temperatura na zewnątrz spadnie – radzi Jakub Jacewicz.

Wyłączając klimatyzator o mocy 3000 W pracujący 4 godziny dzienne przez 20 dni oszczędzi się 118,25 zł. Wychodząc do pracy można też zasłonić okna, by ograniczyć nagrzewanie mieszkania w ciągu dnia.