Loading the player ...

Wypowiedź: Marcin Gozdek, doradca zarządu ds. strategii Biuro Informacji Kredytowej

Atmosfera gorącego lata, zatłoczone kurorty i pełne plaże sprzyjają zarówno naszej nieuwadze, jak i złodziejom. W takich warunkach łatwo o kradzież dowodu osobistego i wykorzystanie naszych danych osobowych w celu wyłudzenia kredytu. Szczególnie w tym okresie powinniśmy więc dbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów.

– Zjawisko prób wyłudzeń na czyjeś dane nie jest czymś abstrakcyjnym. Codziennie takich zdarzeń jest jest kilkadziesiąt. W związku z tym musimy być bardzo przezorni i ostrożni i musimy pilnować naszych dokumentów. W sytuacji gdy coś się z dowodem wydarzy musimy go jak najszybciej zastrzec – mówi newsrm.tv Marcin Gozdek, doradca zarządu ds. strategii Biuro Informacji Kredytowej.

Bezpłatnie jednym kliknięciem myszki można to zrobić za pomocom portalu bik.pl. Informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Zostaje ona przekazana do ogólnokrajowego systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie on-line wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty np. operatorzy telefonii komórkowej, Poczta Polska, zostają powiadomione o wyłączeniu dokumentu z obiegu. Dzięki temu osoba niepowołana nie będzie mogła posłużyć się naszym dowodem w celu wyłudzenia kredytu, czy zaciągnięcia innych zobowiązań.

Chronieni możemy być także nawet, gdy nie wiemy, że zgubiliśmy dokument. Jak? Za pomocą powiadomień SMS. Gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane. Specjalny alert przesłany za pomocą maila i SMS-a powiadamia nas za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie o historię kredytową. Jak działa usługa wyjaśnia Marcin Gozdek, doradca zarządu ds. strategii Biuro Informacji Kredytowej.