Loading the player ...

Wypowiedź: Katarzyna Pąk, dyrektor działu marketingu i komunikacji w firmie Ericsson

Smartfony zmieniły nie tylko nasz sposób korzystania z telefonu, ale jak się okazuje pomagają także zacieśniać więzy rodzinne. Dzięki smartfonom łatwiej jest zaplanować każdy dzień tygodnia dla całej rodziny i usprawnić codzienny kontakt, szczególnie między rodzicami a dziećmi – wynika z najnowszego raport firmy Ericsson.

– Odkąd dzieci dostają swoje pierwsze telefony, czyli w wieku ok. 10 lat, ilość kontaktów między rodzicami a dziećmi wzrasta ośmiokrotnie. Między samymi rodzicami tylko pięciokrotnie – mówi newsrm.tv Katarzyna Pąk, dyrektor działu marketingu i komunikacji w firmie Ericsson – Przesyłane komunikaty dotyczą najczęściej organizacji życia rodziny. Matki uważają, że ułatwia im to kontakt, ponieważ przesyłają tą samą wiadomość do wszystkich członków rodziny i nie ma przekłamań np. co do godziny spotkania.

Połączenia głosowe używane są coraz rzadziej, większość rodziców porozumiewa się z dziećmi od 2 do 5 razy w ciągu dnia. Połączenia głosowe częściej wykorzystują ojcowie niż matki. Większość rodziców ustanawia także własne zasady dotyczące używania telefonów przez ich dzieci. W prawie połowie ankietowanych rodzin (46%) dzieci mogą korzystać ze smartfonów w określonych porach dnia, najczęściej wieczorami i podczas weekendu.

– Co ciekawe częstotliwość komunikatów wzrasta wraz z aktywnościami dzieci poza szkołą, a nie wzrasta wraz z nieobecnością  rodzica w domu. Czyli jeżeli rodzic jest nie obecny w domu to wcale nie oznacza, że się częściej kontaktuje – dodaje Katarzyna Pąk.

Z badania jasno wynika, że umiejętne wykorzystanie technologii, w tym wypadku smartfonów może pomóc rodzinom w lepszej organizacji życia. 82% rodzin przepytanych przez Ericsson uważa, że dzięki smartfonom jest w stanie lepiej zarządzać swoimi aktywnościami, tak aby poświęcać więcej czasu rodzinie. Czas wolny spędzany jest przede wszystkim na wspólnym oglądaniu filmów 65 proc. rodzin i rozmowach 56 proc. rodzin.