Loading the player ...

Wypowiedź: Magda Wiśniewska, ekspert Sodexo Benefits and Rewards Services.

Nawet do 40 minut dziennie poświęca swojemu nałogowi palący pracownik, rocznie „puszczając z dymem” 22 dni płatnego urlopu, a jeden  na czterech uzależnionych rujnuje swoje zdrowie i skraca życie o 20 lat. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na walkę z tym nałogiem i motywuje  pracowników do rzucenia palenia.

– Dzisiaj pracodawcy chcą motywować i zachęcać pracowników do rzucenia palenia. Przykładem takich działań jest np. wręczanie swoim pracownikom kart przedpłaconych, które doładowane są konkretną kwotą co miesiąc. Ma to motywować pracowników w wytrwaniu i walce z nałogiem – mówi newsrm.tv Magda Wiśniewska, ekspert Sodexo Benefits and Rewards Services.

Powszechnie wiadomo, że poza marnowaniem czasu, nałogowi palacze są także mniej efektywni – pod wpływem nałogu mogą mieć problemy z koncentracją, częściej chorują, co wiąże się z problemem wyższej absencji, a także są bardziej zestresowani i mniej zdyscyplinowani. Uzależnienie od nikotyny przestało być prywatną sprawą pracowników w 2010 roku. Wtedy wprowadzono w Polsce całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach. Tam, gdzie nie utworzono palarni (a nie ma takiego obowiązku), pracownicy wychodzą „na dymka” przed firmę. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję we wsparcie pracowników w walce z nałogiem.

Bardzo popularną formą zmotywowania do rzucenia palenia są programy antynikotynowe, które przynoszą korzyści zarówno pracodawcy jak i zatrudnionym, szczególnie jeżeli oparte są na nagradzaniu za osiągnięty efekt. Firma zyskuje realne oszczędności, ponieważ bezpowrotnie znikają przerwy na papierosa, a pracownicy dodatkową motywację w walce z coraz bardziej uciążliwym nałogiem – zazwyczaj jest to atrakcyjna nagroda, którą oferuje firma lub wybierają sami zainteresowani.

– Organizacja prozdrowotnych programów dla pracowników nie kosztuje zbyt wiele, a zdecydowanie podnosi atrakcyjność firmy jako miejsca pracy, a także wpływa na podniesienie zaangażowania zatrudnionych. Efekty naszego programu antynikotynowego mówią same za siebie! Do tej pory w nasz projekt zaangażowało się ponad 85% pracowników! A 30 osobom udało się całkowicie zerwać z nałogiem. Co ważne, wielu pracowników zrezygnowało z „towarzyszenia” osobom palącym. Nagroda za rzucenie palenia w postaci Karty Lunch Pass, okazała się dobrym i prostym rozwiązaniem, które jednocześnie było atrakcyjne dla naszych pracowników i motywowało do wytrwania w postanowieniu. – powiedział Radosław Krasowski, Human Resources Director, Geoban SA

Palenie to oczywiście duży problem dla firmy, z drugiej jednak strony, znacznie bardziej tragicznej w skutkach, palenie jest najzwyczajniej w świecie niezdrowe i prowadzi do licznych chorób. Jak wynika z badań, jeden na czterech palaczy skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia.

– Skuteczny program antynikotynowy powinien być skoncentrowany na nagrodzie, która będzie atrakcyjna dla pracowników i stanowić będzie pożądaną alternatywę dla ich nałogu. System zachęt w postaci podarunku za zrealizowany cel i wytrwanie w nim pomaga bowiem wzmocnić wewnętrzną motywację pracownika i osiągnąć sukces – prywatny i zawodowy. Dlatego warto inwestować we wsparcie zatrudnionych i wspólnie z nimi pokonywać przeszkody, bo każdy pracodawca wie, że palenie szkodzi również firmie, a niepalący pracownik to cenny pracownik – mówi Magda Wiśniewska, Ekspert ds. zarządzania efektywnością pracowników, Sodexo Benefits and Rewards Services.

Dzięki programom skoncentrowanym na nagradzaniu za efekty pracodawca może kształtować wśród zatrudnionych pożądane postawy. Walczyć z nałogiem nikotynowym, ograniczać absencję pracowników, wpływać na wzrost zaangażowania, czy motywację do osiągnięcia lepszych wyników sprzedaży.