Loading the player ...

Wypowiedź: Robert Śniegocki – ekspert Grupy Goldenmark.

W 2016 roku świat obiegła informacja o nowym rekordzie na rynku diamentów, kamień o nazwie Constellation został sprzedany za niebagatelną kwotę 63 milionów dolarów. Pomimo, że część ekspertów mówi o kryzysie w branży diamentów, ich cena na przestrzeni ostatnich lat, regularnie idzie w górę.

Średnia cena za jeden karat diamentu w zależności od koloru, wagi oraz kształtu kamienia waha się na poziomie około 4 800 dolarów. Na rynku dostępne są kamienie wyceniane już za 1 000 dolarów za karat, jednak decydując się na zakup inwestycyjny, warto zasięgnąć porady wiarygodnego gemmologa, czyli specjalisty od kamieni kolorowych.

– Nie każdy diament stanowi dobrą inwestycję. Rynek diamentów z roku na rok maleje jeżeli chodzi o wydobycie, tylko 10% z nowo odnalezionych diamentów nadaje się do szlifu. Mniej więcej około 2% wszystkich diamentów charakteryzuje się wysokimi paramentami, które stanowią o ich wartości, ale już tylko 0,2% całego rynku możemy nazwać diamentami, które są skrojone dla inwestorów i które faktycznie dają realną szansę na ponadprzeciętny zarobek – wyjaśnia Robert Śniegocki, ekspert Grupy Goldenmark.

Diamenty to, obok złota, najpewniejsza i coraz popularniejsza forma zaangażowania kapitałowego dla inwestorów. Należy pamiętać, że kamienie szlachetne stanowią wieloletnią lokatę kapitałową, jednak z drugiej strony jest to jeden z najbezpieczniejszych projektów inwestycyjnych. Warto dodać, że średnia wartość diamentów rośnie dużo szybciej niż odbywa się to w przypadku szmaragdów czy szafirów.

– Jeżeli chodzi o możliwość zarobienia na diamentach, myślę, że każdy inwestor, który poważnie rozpatruje diamenty w swoim portfelu, powinien oczekiwać co najmniej podwojenia kwoty zainwestowanej w terminie od 8 do 10 lat. Najlepsze wyniki oczywiście przypisane są do diamentów fantazyjnych, o fantazyjnych kolorach. Tutaj myślę, że prym wiodą diamenty fantazyjne w barwie różowej, które w okresie ostatnich 10 lat pozwoliły inwestorom zarobić pięciokrotność kwoty zainwestowanej – dodaje Robert Śniegocki.

Jak bezpiecznie inwestować w diamenty?

Inwestowanie w diamenty wymaga wiedzy i informacji, które kamienie mają odpowiednie parametry by być inwestycją. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem diamentów, powinny wiedzieć, że nie występują tu wyprzedaże czy promocje, dlatego lepiej jest unikać wszelkich „okazji”, ponieważ ceny diamentów nie ulegną drastycznemu spadkowi. Warto, aby inwestorzy chcący zdywersyfikować swój portfel wybierali kamienie szlachetne posiadające odpowiednie dokumenty, potwierdzające ich pochodzenie oraz  wartość. Bardzo dobrej jakości diamenty, te stricte inwestycyjne, powinny charakteryzować się certyfikatami wydanymi przez uznane instytuty gemmologiczne. Akurat jeżeli chodzi o instytuty gemmologiczne, wyróżniamy trzy: HRD, IGI i amerykańskie GIA. Jeżeli chodzi o diamenty fantazyjne, to najlepiej jednak zaopatrywać się w te diamenty, które przede wszystkim posiadają certyfikat amerykańskiego instytutu gemmologicznego GIA.