Loading the player ...

Wypowiedź: prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej

Tegoroczna zima była ciepła, mimo to zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w tym sezonie epidemicznym było znacznie więcej, niż w zeszłym roku. Według danych NIZP-PZH w okresie od września 2014 do marca 2015 w Polsce na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 2 623 878 Polaków, z czego ok. 8,5 tysięcy wymagało hospitalizacji. To ponad 40 % więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wzrost zachorowań na grypę jest alarmujący. Choroba ta, często mylona z przeziębieniem bywa lekceważona. Grypa może mieć jednak bardzo poważne powikłania. Dlatego według ekspertów zgromadzonych na konferencji Flu Meeting 2015 tak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat wartości szczepionek przeciw grypie. Szczepienia w znacznym stopniu przyczynią się do spadku liczby chorych na grypę.

Jak mówi newsrm.tv prof. dr hab. med. Adam Antczak: “Świadomość co do celowości szczepienia się, bezpieczeństwa szczepień, jest coraz większa, ale ona nie przekłada się na liczbę osób, które szczepią się w Polsce. Zarówno w tym sezonie jak i trzy lata do tyłu zaszczepiło się zaledwie 4% populacji polskiej. To oczywiście jest stanowczo za mało”.

O problemie rozmawiano podczas konferencji Flu Meeting 2015.