Loading the player ...

Wypowiedź: Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska

Wypuszczanie lampionów „szczęścia” stwarza zagrożenie pożarowe i zanieczyszczają środowisko. Co więcej w świetle prawa lampiony są bezzałogowymi statkami powietrznymi i ich wypuszczanie poza zasięg wzroku jest naruszeniem prawa – ostrzega WWF Polska.

W tym roku lampiony „szczęścia” cieszyły się mniejszym zainteresowaniem na wybrzeżu – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Jednak wciąż niedopalone resztki lampionów i ich konstrukcje z cienkich drutów były znajdowane na brzegu Bałtyku. Pomimo ubiegłorocznych apeli i kolejnych przypadków wywołania pożarów przez lampiony, znaleźli się amatorzy na zakup lampionów. Mogą za to grozić poważne konsekwencje prawne.

Jak informuje WWF zgodnie z obowiązującym prawem, w tym Prawem lotniczym, kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego narusza przepisy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Jeżeli robi to nieumyślnie grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku. Takim naruszeniem przepisów jest wypuszczanie lampionów poza zasięg wzroku, co dzieje się w zdecydowanej większości przypadków, bo człowiek nie jest w stanie kontrolować trasy ich przelotu.

Wypuszczając lampiony często zapominamy, że jest to otwarte źródła ognia, które w zależności od warunków atmosferycznych może przemieszczać się na wysokość kilkuset metrów oraz na odległość kilku kilometrów. W instrukcjach obsługi lampionów umieszczane są zapisy m. in. o nie stosowaniu ich na terenach, które mogą łatwo ulec zapaleniu tj. łąki i lasy, co ze względu na nieprzewidywalność toru lotu wynikająca ze zmiennych warunków atmosferycznych szczególnie w rozkładzie pionowym jest niewykonalne.

Do skutków, jakie niesie za sobą wypuszczanie lampionów należy dodać negatywny wpływ, jaki lampiony mogą mieć dla flory i fauny – dodaje Średziński. – Wewnętrzna konstrukcja lampionów składa się z cienkich metalowych drutów i może stanowić zagrożenie dla zwierząt. Istnieje bowiem ryzyko połknięcia ich przez zwierzę lub zaplątania się w nie. Ornitolodzy uważają również, że lampion może płoszyć ptaki. Jeśli zawiśnie na drzewie odstrasza gniazdujące w pobliżu ptaki, które mogą porzucić swój lęg, bo będą bały się zawieszonego na drzewie odpadu.

WWF już apelował o wprowadzenie zakazu sprzedaży lampionów w Polsce. Obecnie taki zakaz nie obowiązuje.