Wypowiedź: Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia wysokość emerytury w Polsce wynosi niewiele ponad 2 000 złotych. Grupą osób, których średnia wartość emerytury jest najniższa, są przedsiębiorcy prowadzący mikro i małe przedsiębiorstwa. Przeciętne emerytury właścicieli firm są o 18 proc. niższe niż innych grup społecznych i wynoszą średnio 1 666 złotych.
– Przedsiębiorcy najczęściej nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne w zależności od swojego faktycznego dochodu, ale mogą płacić od minimalnych dochodów. Podstawą naliczania składek jest kwota ok. 2 400 zł miesięcznie. Właściciele firm będą mogli na emeryturze dysponować zaledwie połową tej kwoty – mówi newsrm.tv Agnieszka Łukawska, dyrektor sprzedaży Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.
W przeciwieństwie do pracowników, których składka emerytalna jest uzależniona od wysokości przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia, przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania stałej składki na ubezpieczenie emerytalne. W 2016 r. minimalna składka emerytalna dla właścicieli firm wynosi 474,92 złotych. W naszym kraju funkcjonują blisko 2 miliony mikro i małych przedsiębiorstw, których właściciele w przyszłości będą otrzymywać bardzo niskie świadczenia emerytalne.
– Emerytura przedsiębiorcy w dużym stopniu zależy od niego samego. Można opłacać wyższą składkę emerytalną niż ustawowe minimum, jednak większość przedsiębiorców nie decyduje się na taki krok. Wynika to głównie z obawy przed tym, że finalna wartość emerytury, nawet w przypadku opłacania zdecydowanie wyższych składek, może nadal być niska i nieadekwatna do kwot, jakie zostały wpłacone jako „nadwyżka”. Według prognoz, emerytura przedsiębiorców, którzy opłacają najniższą składkę, za kilka lat będzie o kilkanaście procent niższa niż obecnie. Właściciele firm, którzy w wieku emerytalnym nie będą chcieli pracować, powinni wspomóc się dostępnymi na rynku narzędziami, które pomogą im zebrać odpowiedni kapitał – komentuje Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI SA.
Od kilku lat możemy skorzystać z dwóch produktów emerytalnych, które powstały z myślą o gromadzeniu kapitału i polepszeniu naszego poziomu życia na emeryturze. Takimi rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).