Loading the player ...

Wypowiedź: Wojciech Dziwisz, Newsrm.TV

Tylko 5 proc. Polaków deklaruje, że wystąpienie celebryty, blogera bądź vlogera zdecydowanie zachęca ich do obejrzenia materiału wideo w Internecie. Natomiast dla blisko 80 proc. respondentów o wiele ważniejsze okazują się być rekomendacje przekazane przez znajomych. Takie wyniki zostały przedstawione w Raporcie pt.„Tradycyjna telewizja nie ma szans na sukces w sieci” opublikowanym na zlecenie telewizyjnej agencji informacyjnej – Newsrm.TV.

Jesteśmy świadkami dynamicznego wzrostu konsumpcji treści wideo na urządzeniach mobilnych oraz rozwoju reklamy wideo w Internecie. Taki przyrost oznacza poważne problemy dla tradycyjnych nadawców telewizyjnych i wydawców, którzy szukają sposobu na zaistnienie w sieci.

Z przeprowadzonego badania wynika, że najbardziej popularną formą zachęty do obejrzenia wideo w Internecie okazuje się polecenie materiału przez znajomych. Opinia przyjaciół w największym stopniu wpływa na decyzje młodych do 25. roku życia. Natomiast w przypadku „gwiazd” aż 40 proc. Polaków mówi, że ich udział zdecydowanie nie wpływa na oglądalność materiału wideo.

– Wielokrotnie w promocyjnych materiałach wideo wykorzystuje się wizerunki znanych osób. Tego typu działania nie są jednak gwarancją skutecznego odbioru. Jak się okazuje, to nie celebryci, a materiały polecone przez znajomych o wiele bardziej przyciągają uwagę odbiorców. Jak pokazują badania skuteczniejszą formą promocji od wykorzystania znanej twarzy jest też zaproszenie ekspertów w danej branży czy chociażby wymyślenie intrygującego tytułu dla materiału wideo w sieci – podsumowuje Wojciech Dziwisz, Newsrm.TV.

To udział eksperta, autorytetu w branży o wiele bardziej zachęca respondentów do obejrzenia wideo w Internecie. Ten rodzaj rekomendacji brany jest pod uwagę w takim samym stopniu przez najmłodszych jak i najstarszych respondentów (po 70 proc. w tych dwóch grupach wiekowych). Niewielką różnicę można jednak zauważyć jeśli weźmiemy pod uwagę płeć. Mężczyźni częściej niż kobiety przywiązują wagę do wystąpień ekspertów w oglądanych materiałach wideo (mężczyźni – 66 proc., kobiety – 59 proc.).

Autorzy raportu zapytali Polaków również o to, jak duża liczba odtworzeń przez innych internautów wpływa na ich decyzje podejmowane w Internecie. Uzyskane wyniki wskazują, że liczba wyświetleń danego wideo jest brana pod uwagę przez połowę respondentów z niewielką przewagą wśród mężczyzn (52 proc., kobiety – 48 proc.). Znaczenie popularności materiału w sieci odgrywa przy tym znacznie większą rolę wśród młodszych respondentów tracąc na znaczeniu wraz z wiekiem widzów.

Niniejsze badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Newsrm.TV przez ośrodek badania opinii publicznej IQS 96! w dniach 19.05-21.05.2015 r. z wykorzystaniem ankiety internetowej techniką RTS na próbie 1000 polskich internautów w wieku 15 lat i więcej dobranej w sposób losowo-kwotowy. Raport można pobrać ze strony www.newsrm.tv .