Wypowiedź: Adam Komar, szef kuchni restauracji Belvedere
Żurek – zupa choć pyszna to nie taka prosta. Należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, by delektować się jej smakiem. Podstawą jest wywar, bo to on nadaje smaku całej zupie. Oczywiście, nie zapominając o pozostałych składnikach, takich jak kiełbasa, zakwas, grzyby i przyprawy. Głównym składnikiem jest jednak duża, duża, duża ilość uczucia.
Wywar do żurku, należy gotować przez 2—3 godziny. Składa się on z dobrze dobranego mięsa, takiego jak wołowina, indyk czy kura. Powinno się dodać również wędzonki i boczku, który nada naszej zupie odpowiedniego smaku i aromatu. Kolejnym etapem gotowania jest dodanie białej kiełbasy, nie za tłustej, ale za to dobrze przyprawionej. Zakwas, składnik bez którego żurek nam nie wyjdzie, możemy w prosty sposób wykonać w domu. Wystarczy poświęcić na to 5-6 dni, używając jedynie mąki i wody. Według szefa kuchni Adama Komara, dodanie suszonych grzybów tylko wzbogaci smak naszego żurku. Tak jak dodanie świeżego majeranku, który nada odpowiedni aromat i smak. Świeżo tarty chrzan, dobrej jakości śmietana są ważnym elementem naszej zupy.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na kolejność dodawania poszczególnych składników, która jak się okazuje jest bardzo ważna. Zakwas musi być dodany w odpowiednim momencie, by mąka mogła się zagotować. Tak ugotowany i doprawiony solą oraz pieprzem żurek podajemy z kiełbasą, jajkiem i odrobiną śmietany.