Wypowiedź : Daniel Martyniuk, Dyrektor w zespole Technology Strategy & Architecture, Deliotte
Dark data, sztuczna inteligencja oraz blockchain to kluczowe trendy rozwoju technologicznego dla biznesu w najbliższych latach. Technologia rozwija się w tempie, które jeszcze kilka lat temu było nie do wyobrażenia. Jak jednak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Tech Trends 2017. The kinetic enterprise” firmy, w tym najwięksi gracze, mają problemy ze skutecznym reagowaniem na zmiany, których oczekują klienci.
Na świecie aktywnymi użytkownikami internetu jest już ponad 3,4 mld ludzi, w Polsce wskaźnik ten sięga ponad 25 mln osób. Polacy w internecie spędzają średnio prawie sześć godzin dziennie. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, jedna trzecia populacji jest aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych, co niewątpliwie sprzyja gwałtownemu rozwojowi technologii.
IT musi przestać być oddzielnym działem w firmie
Technologia, konsumenci oraz biznes tworzą dziś jeden ekosystem. To, czy będzie on prawidłowo funkcjonował, w dużej mierze zależy od działów IT, które już dawno przestały spełniać w firmach jedynie funkcję wewnętrznych usługodawców.
-Istnieją jeszcze granice pomiędzy zespołami biznesowymi a technologicznymi. Z naszego raportu wynika, że najnowszym trendem jest zacieranie tych granic. Zespoły te powinny razem współpracować, by móc wytworzyć, wdrożyć i udostępnić nowe rozwiązania dla swoich klientów– podkreśla Daniel Martyniuk, Dyrektor w zespole Technology Strategy & Architecture, Deloitte.
Modernizacja architektury rozwiązań IT poprzez wirtualizację, konteneryzację, standaryzację i autonomię staje się kluczowa. Zapewnia ona zwiększenie wydajności i tempa wdrożeń nowych rozwiązań, zmniejszenie kosztów, a także elastyczność i lepsze wyniki. W celu zwiększenia swoich możliwości biznesowych przedsiębiorstwa coraz częściej podlegają również reorganizacji i zaczynają oferować produkty bądź realizować procesy biznesowe w modelu „as a-service” (czyli jako usługę).
Sztuczna inteligencja uwalnia potencjał ogromu nieuporządkowanych danych
-Analiza dark data to wykorzystanie możliwości maszyn do przetwarzania coraz większej ilości danych, które do tej pory nie były „przetwarzalne”. Szacuje się, że tylko 10% wszystkich danych, które posiadają przedsiębiorstwa, są w formie, która umożliwia ich analizę i wyciągnięcie z nich wniosków– mówi newsrm.tv Daniel Martyniuk.
Według szacunków Deloitte większość danych wciąż pozostaje nieustrukturyzowana. Tymczasem całkowity rozmiar cyfrowego wszechświata od 2013 do 2020 roku wzrośnie z 4,4 do 44 Zeta Bajtów.
Dzielenie tożsamości cyfrowej
Blockchain to obecnie jeden z najszerzej omawianych i najczęściej opisywanych trendów technologicznych. Jest to ogólnodostępny system rozproszonych katalogów, który umożliwia przesyłanie i magazynowanie informacji dotyczących transakcji zawieranych za pomocą internetu. Dla biznesu przekonujące są jego kluczowe cechy, takie jak nieodwracalność, chronologiczność, zabezpieczenie kryptograficzne oraz zaufanie.
Firmy stoją nie tylko przed wyzwaniem przezwyciężenia bezwładności operacyjnej, lecz przede wszystkim muszą rozwijać się w coraz bardziej wymagającym środowisku biznesowym pozostającym w ciągłym ruchu.