Loading the player ...

Wypowiedź: Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Program Rodzina 500+ zacznie działać w kwietniu. Wtedy ruszy nabór wniosków. Kiedy pierwsze wypłaty? Już w maju – takie zapowiedzi płyną ze strony Ministerstwa.

– Gminy wielokrotnie mówiły nam, że okres jaki potrzebują na przygotowanie wynosi mniej więcej sześć tygodni, to jest dla nich minimalny okres przygotowań. Przewiduję, że niej więcej 5-6 tygodni gminy będą miały na przygotowanie, co więcej i my ze swojej strony deklarujemy, że będziemy do każdego województwa jeździć i szkolić tam ludzi – mówi newsrm.tv Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak zapowiada wiceminister gminy dostaną za to ekstra pieniądze, 2 procent od całego transferu. Tydzień po opublikowaniu ustawy otrzymają pierwsze pieniądze na niezbędne przygotowania. A co trzeba będzie zrobić? Zatrudnić nowe osoby, przeszkolić je i przygotować cały system do przyjmowania wniosków. Ten ostatni punkt będzie najprostszy, gdyż wystarczy tylko zaktualizować system.

– Stąd wydaje mi się, że bez większych problemów gminy w ciągu tego czasu powinny się do wypłat przygotować i jak ruszy nabór wniosków od 1 kwietnia nie będzie jakichś większych problemów – dodaje Bartosz Marczuk. – Jeżeli przewidujemy, że od 1 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków, to można się spodziewać, że pierwsze wypłaty ruszą w maju. Choć oczywiście pamiętajmy, że w tym pierwszym okresie gmina ma 3 miesiące na wypłatę. Z drugiej strony jak my nie pójdziemy od razu 1 kwietnia, ale wniosek złożymy np. w czerwcu to otrzymamy świadczenie wstecz, od 1 kwietnia. To też chodzi o to, żeby nie było takiego spiętrzenia na samym początku.