Loading the player ...

Wypowiedź: Marta Dębska, ekspert Grupy Goldenmark.

Prezent komunijny czy ślubny to już nie tylko pieniądze, nowy rower czy biżuteria. Z roku na rok wśród wybieranych upominków pojawiają się coraz to ciekawsze propozycje. Złote sztabki oraz srebrne monety to pomysły, które na dobre zagościły na liście prezentów. Na jaki kruszec najczęściej decydują się Polacy?

Wśród złotych upominków na komunie, chrzciny i śluby największym zainteresowaniem cieszą się małe sztabki złota. Jak podaje ekspert Goldenmark, w ubiegłym roku grupa sprzedała aż 13 tysięcy sztabek tego rodzaju.

Mówimy o sztabkach jedno-, dwu-, pięcio- i dziesięciogramowych, które chętnie kupowane są jako prezenty, zarówno w klasycznej formie, jak i z okolicznościowymi motywami. Klienci wybierają je z uwagi na to, że nie warto ingerować w sztabkę inskrypcjami czy dedykacjami.

Wszelka ingerencja w sztabkę złota powoduje spadek jej wartości, dlatego też pamiątkowe napisy najczęściej wykorzystywane są na certyfikatach bądź jako dodatek do upominku. Złoto w czystej postaci pozwala bowiem na jego spieniężenie.

Sztabka złota to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy stajemy przed dylematem, czy podarować pieniądze czy jednak drobny upominek. Taki prezent pozostawia obdarowanemu wybór, czy go spieniężyć czy zachować jako pamiątkę i spieniężyć przykładowo w przyszłości – mówi Marta Dębska z grupy Goldenmark.

Wśród prezentów na chrzciny, komunie i na śluby popularne są również srebrne monety z motywami okolicznościowymi. Należy jednak pamiętać, że o takich upominkach warto pomyśleć odpowiednio wcześnie. Na rynku złota standardem są zakupy z kilkunasto- bądź kilkudziesięciodniowym terminem realizacji.

Jeśli wypatrzyliśmy naszą sztabkę złota, warto od razu złożyć zamówienie, aby była gotowa w momencie, kiedy szykujemy się na  uroczystość. To także doskonały sposób, by z wyprzedzeniem zaplanować wydatki i rozłożyć je odpowiednio w czasie – doradza ekspert Goldenmark.