Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Marciniszyn, TomTom CE & SEE Marketing Manager.

Droga Atlantycka w Norwegii została wskazana jako najpiękniejsza trasa na wakacje. Nie był to jednak ranking a efekt matematycznych obliczeń. Powstał bowiem wzór, który umożliwia indywidualne wyszukanie najlepszej dla nas trasy.

– Pod uwagę zostały wzięte zmienne takie jak liczba zakrętów, wzniesień, pogoda w danym rejonie, natężenie ruchu, odległość od autostrad, malownicze widoki i na tej podstawie powstał wzór. Jeżeli podstawimy pod niego wszystkie wartości i wyjdzie nam wynik powyżej 80 proc. to mamy gwarantowaną podróż życia – mówi newsrm.tv Magdalena Marciniszyn, TomTom CE & SEE Marketing Manager.

Stworzenie formuły miało na celu pomóc kierowcom doświadczyć niezapomnianych wrażeń podczas jazdy na tegoroczne wakacje.

The Ultimate Summer Drive (USD) =

((P+T) x (R+SC)) x100/21.3333

    SS+AT+W   

 

T = Rodzaj drogi (Type of Road)

SS = Nachylenia (Slope and Skew)

AT = Natężenie ruchu (Amount of Traffic)

P = Postoje (Stopping Points)

R = Odległość od głównych dróg (Remoteness of Road)

SC = Otaczająca sceneria (Surrounding Scenery)

W = Pogoda (Weather)

 

Wzór USD pozwala ustalić wynik procentowy określający ‘Idealną Jazdę’ (Perfect Drive), który może być wykorzystywany, aby wyselekcjonować najlepsze trasy. Dzięki zbadaniu zróżnicowanych zmiennych, wzór USD sprawi, że planowanie wakacyjnych tras stanie się prostsze niż kiedykolwiek:

 • Niesamowite widoki (można je udostępnić na Instagramie): 70% kierowców uznało piękną scenerię za klucz do wakacyjnych podróży; 16 % z nich dodało, że powinny być to widoki, którymi można się podzielić w mediach społecznościowych.
 • Dobra droga: Więcej niż jeden na pięciu kierowców odpowiedział, że sama droga jest kluczem do udanej jazdy. Idealne połączenie to droga dwupasmowa, z łagodnymi zakrętami i małymi zmianami nachyleń oraz pięknym widokiem przed sobą.
 • Mało uczęszczane drogi: 15% ankietowanych za najlepsze trasy uznało te, które pozwalają nieco zboczyć z głównej drogi i odkryć coś nowego, co sprawia, że podróż staje się epicka. To dlatego ten czynnik jest kluczem do wzoru USD.
 • Postoje: Regularnie rozmieszczone miejsca postojowe, co 50 km lub mniej, odpowiednio wyposażone oraz otoczone zaskakującymi widokami, pomagają kierowcom zrelaksować się
  i odpocząć.
 • Dobra pogoda: Ciepły, letni wiatr zapewnia dobre warunki do jazdy.

Efekty zastosowania USD

Droga Atlantycka w Norwegii, po podstawieniu zmiennych do wzoru, okazała się najwspanialszą wakacyjną trasą w Europie. Zadecydowały o tym jej spektakularne widoki, jakość dróg i doskonałe warunki oświetlenia w okresie letnim.

Pozostałe z pięciu najwspanialszych dróg (Ultimate Summer Drive) to:

 1. Estoril Ocean Drive, Portugalia
 2. Jezioro Como, Włochy
 3. Peloponez, Grecja
 4. The North Coast 500, Szkocja

Wzór powstał dzięki współpracy firmy TomTom z psychologiem Dr Davidem Holmesem. Równanie pozwoliło na wyselekcjonowanie 25 najwspanialszych tras w Europie (Ultimate Summer Drives – USD).