Loading the player ...

Wypowiedź: Janusz Zemła, Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w D.A.S.

W ciągu ostatnich dwóch lat 4 na 10 Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji u prawnika lub porady prawnej. Okazuje się, że nie zawsze po pomoc prawną idziemy do specjalisty. Często korzystamy z informacji znalezionych w internecie, bądź zasłyszanych od znajomych. 

75 procent Polaków przynajmniej raz do roku chętnie skorzystałaby z usług prawnika bądź osoby o wykształceniu prawniczym. Spora część jednak tego nie robi obawiając się sporych kosztów. Nie zwracamy jednak uwagi, że w niektórych wypadkach zaniechanie kontaktu ze specjalistą może przysporzyć nam jeszcze więcej problemów i być niezwykle kosztowne. 

Jednocześnie ryzyko związane z wystąpieniem problemu prawnego jest trudne do wyeliminowania. W zasadzie codziennie uczestniczymy w sytuacjach o podłożu prawnym, np. kupujemy coś, stosujemy przepisy ruchu drogowego jadąc samochodem lub przechodząc przez jezdnię. 

Mimo dużej potrzeby konsultacji z prawnikiem, tylko 45,7% z nas w razie sporu prawnego w pierwszej kolejności zwróci się o pomoc do specjalisty. Aż 22% Polaków zamiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia poszuka informacji w internecie, a 17,9% zwróci się do rodziny lub znajomych. Do organizacji lub instytucji udzielającej pomocy prawnej zgłosi się 14,1% ankietowanych.

 – Bazując na informacjach samodzielnie znalezionych w internecie lub opiniach osób nie posiadających wykształcenia prawniczego sporo ryzykujemy. Trzeba pamiętać, że analiza prawna musi uwzględniać konkretny stan faktyczny w danej sprawie, co często wychodzi poza zakres przytoczenia danego przepisu prawa– podkreśla Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w D.A.S.

Polacy często chcieliby móc skorzystać z wsparcia i porady prawnika. Najwięcej osób oszacowało, że taka pomoc przydałoby im się raz w roku (38%). Jednak już więcej niż co piąty Polak (21,5%) ocenia, że takie wsparcie byłoby przydatne częściej, ok. 2 razy w roku, 12,7% sądzi, że nawet kilka razy w roku. 2,8% osób chciałoby móc z niego skorzystać przynajmniej raz w miesiącu. W sumie aż 75,3% Polaków ocenia, że pomoc prawnika przydałaby się im przynajmniej raz w roku.