Loading the player ...

Wypowiedź: Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

O ponad 5 mld zł zmniejszyła się wartość lokat terminowych bankach i to tylko w okresie od lutego do czerwca. Powód? Jedną z przyczyn wycofywania pieniędzy z banków jest ich bardzo niskie oprocentowanie. Średnio, na depozycie półrocznym, dostaniemy dziś zaledwie 1,63% w skali roku – wynika z danych zebranych przez Expandera.

Lokaty bez gwiazdek, czyli takie, które są dostępne dla wszystkich, mają obecnie bardzo niskie oprocentowanie. Niemalże nie ma już ofert dających 3% lub więcej. Wciąż możemy oczywiście zobaczyć reklamy lokat z oprocentowaniem wynoszącym 4% czy nawet 5%. Są to oczywiście oferty promocyjne dostępne dla nowych klientów. Można z nich skorzystać tylko raz. Nierzadko warunkiem otrzymania tak wysokiego oprocentowanie jest otwarcie w danym banku konta bankowego. Warto jednak pamiętać, że to oprocentowanie jest podawane w skali roku, a okres większości takich lokat to 1-3 miesiące. W dłuższym okresie nie da się więc oszczędzać, uzyskując takie oprocentowanie. Nawet przenosząc pieniądze z banku do banku szybko przestaniemy być dla wszystkich nowym klientem.

Tak niskie oprocentowanie lokat bez gwiazdek jest zapewne jedną z przyczyn odpływu pieniędzy z banków.  Według danych NBP od lutego do czerwca br. wartość depozytów w złotych o okresie do 2 lat zmniejszyła się  o 5,8 mld zł. To znacznie mniej niż przy poprzedniej fali spadkowej z 2013 r., kiedy było to ponad 20 mld zł. Przypomnijmy, że wtedy Polacy byli przyzwyczajeni do oprocentowania przekraczającego 5%, a nagle spadło ono do 2,5%.

Ten odpływ pieniędzy z lokat może być częściowo odpowiedzialny za rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań, którą chwalą się liczni deweloperzy. Inwestycja w mieszkanie na wynajem jest jedną z dość bezpiecznych form lokowania oszczędności, która przynosi obecnie zyski wyższe niż lokaty bankowe. Inne alternatywy dla depozytów to obligacje przedsiębiorstw i produkty strukturyzowane. Te ostanie to wciąż mało znane rozwiązanie. Jego zaletą jest to, że dając szansę na atrakcyjne zyski jednocześnie gwarantuje, że w najgorszym przypadku odzyskamy swoje pieniądze. Takiej pewności nie mamy np. inwestując w fundusze inwestycyjne czy w akcje.