Wypowiedź: Małgorzata Stocerz, Kierownik Działu Obsługi Służb Kontrolnych w firmie Inelo.
Stworzone przez polskich inżynierów i programistów oprogramowanie podbija Europę i poprawia bezpieczeństwo na drogach. Korzystają z niego inspekcje drogowe na całym świecie m.in. jedna z największych w Europie – brytyjskiej Driver and Vehicle Standards Agency (Agencja Normalizacyjna ds. Kierowców i Pojazdów). Oprogramowanie 4TRANS dzięki analizie danych z tachografów i kart kierowcy jest wstanie wykryć nieprawidłowości i manipulacje jeśli chodzi o czas pracy kierowcy.
– Analiza danych z tachografu polega na sprawdzeniu czy informacje zapisane na tachografie i karcie kierowcy są prawdziwe. Często dochodzi do sfałszowania tych informacji poprzez jazdę bez karty. W takiej sytuacji inspektor, który dokonuje kontroli nie widzi czy kierowca jeździł w limicie, czy limit został przekroczony i o ile. Często się zdarza, że kierowcy poprzez manipulacje jeżdżą po 20, 30, a nawet 40 godzin bez odpoczynku dziennego, który trwa minimalnie 9 godzin. Dlatego zdarza się, że kierowca w czasie kontroli jest tak zmęczony, że nie jest wstanie sam wyjść z ciężarówki – mówi newsrm.tv Małgorzata Stocerz, Kierownik Działu Obsługi Służb Kontrolnych w firmie Inelo.
Z rozwiązania polskich inżynierów i programistów korzystają służby, które kontrolują czas pracy kierowcy. Są to inspekcje transportu drogowego, policje, inspekcje pracy, służby celne czy też służby graniczne w sumie 29 najważniejszych inspekcji państwowych w 13 krajach Starego Kontynentu. Wśród nich jest jedna z największych w Europie – brytyjskiej Driver and Vehicle Standards Agency (Agencja Normalizacyjna ds. Kierowców i Pojazdów). Brytyjska DVSA to jedna z najbardziej poważanych i opiniotwórczych instytucji zajmujących się kontrolą pojazdów na terenie Europy. Inspekcja ta zajmuje się m.in. wydawaniem dokumentu prawa jazdy na samochody ciężarowe, badaniem sprawności pojazdów oraz przeprowadza kontrole na drogach Szkocji, Anglii oraz Walii. Ze względu na zakres działań DVSA, eksperci Inelo wprowadzili nowe funkcjonalności do programu według zapotrzebowania instytucji, a także przeszkolili wewnętrznych trenerów DVSA, których zadaniem będzie przekazywanie wiedzy o programie pozostałym inspektorom.