Loading the player ...

Wypowiedź: Justyna Ścigler, kierownik agencji Manpower

Przygotowanie CV z pozoru wydaje się prostym zadaniem. To jedno lub dwustronicowy dokument mówiący o naszym wykształceniu, doświadczeniu, umiejętnościach, którego celem jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Piszemy je tak, by zachęcić go do podniesienia słuchawki i zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Część kandydatów traktuje CV jako „wabik”, zamieszczając w nim informacje, które mają przyciągnąć, ale nie zawsze są zgodne z prawdą. Część z kolei po prostu nie potrafi właściwie ocenić stopnia swoich umiejętności. Tymczasem po zdobyciu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną dokument aplikacyjny trzeba jeszcze umieć obronić.

Informacjami, które zazwyczaj nie mają przełożenia z dokumentów aplikacyjnych na realną rozmowę rekrutacyjną są niedostosowanie poziomu języka obcego kandydata do realnej umiejętności, którą kandydat posiada. Kandydaci nie mają pełnej umiejętności opisywania całości przebiegu swojego doświadczenia zawodowego i tym samym informacje te weryfikowane podczas rozmów rekrutacyjnych okazuje się, że nie mają pokrycia w rzeczywistości – mówi newsrm.tv Justyna Ścigler, kierownik agencji Manpower.

Szukając pracy należy pamiętać, by za deklaracją zamieszczoną na piśmie szły faktyczne umiejętności oraz prawdziwe doświadczenie, a przed spotkaniem z rekruterem przygotować się do ich właściwego ich zaprezentowania. Nie warto zastawiać na siebie pułapek w swoim własnym CV.