Loading the player ...

Wypowiedź: Valerjan Romanovski, wielokrotny rekordzista Guinnessa, ambasador fundacji DKMS, Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

Pobite trzy rekordy Guinnessa i pokonany dystans 7 rund Tour de Pologne w 48 godzin – takiego wyczynu dokonał Valerjan Romanovski. Na płycie stadionu Arena w Legionowie jeździł non stop przez 48 godzin. Swój wyczyn rekordzista dedykował osobom walczącym z nowotworami krwi.


– Do pobicia tych rekordów przygotowywałem się przez rok. Biłem trzy rekordy, jeden z nich to 12 godzin jazdy non stop na rowerze. Było mało czasu, długi dystans, chwilę na odpoczynek trzeba było znaleźć w czasie jazdy. W ciągu dwóch dób nie spałem – mówi newsrm.tv Valerjan Romanovski, wielokrotny rekordzista Guinnessa, ambasador fundacji DKMS.
Rekordzista miał do przejechania w 48 godzin ponad 1000 km, co jest bliskie dystansowi, jaki zrobił ostatni Tour de Pologne w ciągu aż 7 etapów. Aby było to możliwe Valerjan Romanovski trenował przez ostatnie 10 miesięcy, pod nadzorem profesjonalnego trenera Arka Koguta. Chcąc pobić aktualne rekordy musiał przez 48 godzin non stop, utrzymywać średnie tempo do rekordu 12 h powyżej 26 km/h, dla 24 h powyżej 26 km/h, dla 48 h powyżej 24 km/h. Doświadczenie w jeździe ultra Valerjan zdobywał przez ostatnie 10 lat, a jego mistrzostwo potwierdziły 2 poprzednie rekordy Guinnessa:

  • najdłuższy dystans na rowerze górskim na trasie off-road przejechany w ciągu 12 godzin NON-STOP ( 303 km)
  • najdłuższy dystans na rowerze górskim  na trasie off-road w ciągu 48 godzin NON-STOP (748 km)

Obecny rekord cyklista dedykował osobom walczącym z nowotworami krwi. Rekordzista od wielu lat związany jest z Fundacją DKMS jako potencjalny dawca szpiku. Ponieważ, jak dotąd, nie został wytypowany jako zgodny z pacjentem potrzebującym przeszczepienia, postanowił zwrócić uwagę innych na ideę dawstwa szpiku.
– Bardzo się cieszymy, wraz z fanami naszego profilu na facebooku i instagramie śledziliśmy wyczyny Valerjana. Gratulujemy mu i jednocześnie trzymamy kciuki za wszystkie osoby walczące z nowotworami krwi na co dzień – mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy Fundacji DKMS i dodaje. – Co roku w Polsce ponad 10 tysięcy osób zapada na jedną z wielu chorób nowotworowych krwi. Ok. tysiąc osób potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych z krwi lub szpiku.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 milion potencjalnych niespokrewnionych dawców. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie Fundacja DKMS edukuje Polaków poprzez zwrócenie ich uwagi na problem i możliwość pomocy. Takie inicjatywy, jak dedykowany chorym rekord Guinnessa, pozwalają zbudować świadomość społeczną i zarejestrować nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Każdy zdrowy człowiek może zarejestrować się jako potencjalny dawca nawet internetowo. Wystarczy wejść na www.dkms.pl.