Loading the player ...

Wypowiedź: prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog, ekspertka kampanii “Antykoncepcja szyta na miarę”

Antykoncepcja hormonalna została uznana za jedno z dziesięciu najważniejszych osiągnięć obszaru zdrowia publicznego w XX wieku. Wynika to z faktu, że jej działanie poza antykoncepcyjne jest bardzo szerokie – zmniejszenie zmian skórnych: trądziku, wysypek, a także bolesności miesiączek, migrenowych bólów głowy towarzyszących miesiączce. Jakich korzyści dodatkowych mogą spodziewać się kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcja niskodawkowa została wprowadzona dla kobiet, które źle tolerowały terapię standardową dawką, co wywoływało dokuczające bóle głowy, obrzmienie piersi. Zaczęto wprowadzać terapię ultralekką, czyli o najniższej dawce hormonów, które przy pełnym efekcie antykoncepcyjnym – blokującym oś podwzgórze-przysadka-jajniki dają efekt terapeutyczny.  Im niższe dawki hormonów zawarte w tabletkach, tym lepiej tolerowane są przez organizm, dlatego dobre rozwiązanie stanowi antykoncepcja ultralekka, której działanie antykoncepcyjne jest tak samo skuteczne jak tabletek uniwersalnych.

To jest antykoncepcja, którą można stosować bardzo długo, która jest bezpieczna, eliminuje obrzęki piersi, daje regularność cykli i jest bardzo lubiana przez pacjentki i przez nas ginekologów – mówi Newsrm.tv prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Neurohm, zrealizowanego w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”, aż 81 procent kobiet deklaruje, że chciałyby, aby tabletki antykoncepcyjne poprawiły wygląd ich cery. Na zmiany trądzikowe wpływa przede wszystkim dihydroksytestosteron (DHT), który powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5 – alfa–reduktazy. Powstały DHT odpowiada za wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Tabletki antykoncepcyjne, zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT. W konsekwencji poprawia się wygląd nie tylko skóry, lecz także włosów. Z badań wynika, że efekty mogą być widoczne już po 4 cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym.

Bez zdrowego stylu życia, preparaty lecznicze będą stanowiły tylko krótkoterminowe rozwiązanie problemu. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie, higienie osobistej, a także unikaniu niepotrzebnego stresu, szczególnie przy leczeniu skóry łojotokowej oraz trądzikowej.