Loading the player ...

Wypowiedź: Anna Pakulska, dyrektor Sprzedaży w Obszarze Klienta Strategicznego Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., Grupa Kapitałowa KRUK

Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, remont, zakup sprzętu domowego, naprawę samochodu czy organizację ślubu z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie – wynika z analiz Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK.

– Nasi ankietowani przyznali, że zdarza się im mieć problem ze spłatą zobowiązań. Aż 70 proc. z nich przyznało, że zdarza im się w terminie nie płacić za gaz, prąd, czynsz czy telewizję bądź Internet. Też jest spora grupa respondentów, która przyznała, że zdarza im się nie płacić w terminie innych zobowiązań, kredytów czy pożyczek – mówi newsrm.tv  Anna Pakulska, dyrektor Sprzedaży w Obszarze Klienta Strategicznego Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., Grupa Kapitałowa KRUK.

Jak pokazało badanie, aż dwie trzecie Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną. Ich miesięczne dochody pokrywają się z wydatkami, co oznacza, że ta grupa nie gromadzi oszczędności. Zaledwie 13 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich wydatki przewyższają zarobki. Natomiast 17 proc. badanych ocenia swoją sytuację finansową jako pozytywną nie mają zaległości z płatnościami i udaje im się na bieżąco odkładać pieniądze na przyszłość.