Loading the player ...

Wypowiedź: Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia

Listopadowa akcja Movember ma na celu przypomnienie o potrzebie wykonywania regularnych badań pod kątem nowotworów prostaty i jąder. Testy na raka prostaty znajdują się dopiero na 20. miejscu wśród badań diagnostycznych, z których najczęściej korzystają mężczyźni. Natomiast badanie z wykorzystaniem markerów nowotworowych jest najprostszym sposobem na wykrycie raka i polega wyłącznie na pobraniu krwi.

Od kilku lat listopad jest miesiącem, w którym głośno mówi się o potrzebie wykonywania regularnych badań pod kątem wykrycia raka prostaty i jąder. Wszystko za sprawą akcji Movember, której symbolem jest zapuszczanie wąsów w tym miesiącu. Jej zadaniem jest zachęcanie mężczyzn do profilaktyki nowotworowej. Chociaż z roku na rok w kampanię angażuje się coraz więcej osób, to mężczyźni nadal niechętnie odwiedzają lekarza i poddają się badaniom. Jak wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia, testy służące wykryciu nowotworu prostaty znajdują się daleko na liście wykonywanych przez mężczyzn badań diagnostycznych. Należy pamiętać, że w przypadku raka prostaty, podobnie jak przy innych schorzeniach, podstawą skutecznego leczenia jest szybkie wykrycie problemu, do czego przyczynia się cykliczne wykonywanie badań.

Profilaktyka pozwalająca zdiagnozować chorobę nowotworową nie jest skomplikowana. Analizę PSA całkowitego, czyli podstawowego badania wykrywającego raka prostaty, wykonuje się poprzez pobranie krwi o dowolnej porze dnia. Badanie jest bezbolesne, a mimo to, test ten znajduje się dopiero na 20. miejscu wśród najczęściej wykonywanych badań. Z kolei biorąc pod uwagę wszystkie świadczenia medyczne, w tym wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, konsultacje specjalistyczne czy zabiegi rehabilitacyjne, badanie PSA całkowitego jest dopiero na 33. Miejscu.

Większość mężczyzn uważa, że nie wypada im przyznawać się do problemów zdrowotnych, a konsultacje lekarskie czy badania są oznaką słabości. Czasami niechęć do profilaktyki nowotworowej, nie tylko wśród mężczyzn, wynika z błędnego przekonania, że takie badania diagnostyczne są kosztowne i wymagają skomplikowanych procedur medycznych. Warto jednak wiedzieć, że podstawowe testy pozwalające na wykrycie choroby za pomocą markerów nowotworowych ograniczają się do pobrania krwi. Powinniśmy także mieć świadomość, że część nowotworów w początkowej fazie rozwoju nie daje zauważalnych objawów.

Czym jest badanie za pomocą markerów nowotworowych?
To podstawowe działanie sprawdzające, czy organizm nie zmaga się z rakiem. Ze względu na to, że nie ma uniwersalnego sposobu na zdiagnozowanie obecności dowolnego nowotworu, istnieje kilka rodzajów markerów, które pozwalają zdiagnozować występowanie konkretnych schorzeń. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki, a CA 15-3 może zasygnalizować nowotwór piersi.

– Osoby znajdujące się w grupie ryzyka nowotworowego ze względu na obciążenia genetyczne, wiek czy inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby powinny systematycznie wykonywać takie badania. Przykładowo, panowie, którzy skończyli 40. rok życia, powinni regularnie, czyli przynajmniej raz w roku, monitorować poziom PSA całkowitego. Zwłaszcza że jego sprawdzanie nie wymaga skomplikowanych zabiegów i nie jest czasochłonne – dodaje Magdalena Nitek z SALTUS Ubezpieczenia.

5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:
1. Konsultacja internisty
2. USG
3. Konsultacja ortopedy/traumatologa
4. Konsultacja dermatologa i wenerologa
5. Glukoza na czczo we krwi żylnej