Loading the player ...

Wypowiedź: Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Rok 2016 zapowiada się rekordowo pod względem liczby nowych tras uruchamianych z Lotniska Chopina, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy już na początku roku ogłoszonych 25 nowych tras. Jest to największa liczba wśród wszystkich portów lotniczych w Europie i absolutny rekord – mówi newsrm.tv Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Najwięcej nowych połączeń uruchamiają Polskie Linie Lotnicze LOT, które po dwuletniej karencji związanej ze skorzystaniem z pomocy publicznej mogą wznowić ekspansję na nowych kierunkach, a także przywrócić loty na trasach zamkniętych w 2013 r. na polecenie Komisji Europejskiej. LOT ogłosił oficjalnie otwarcie 18 nowych tras, według następującego harmonogramu:

  • Od 1 stycznia połączenia do: Dusseldorfu (11 lotów tygodniowo), Erywania (3 raz tygodniowo), Zurychu (10 lotów tygodniowo).
  • Od 2 stycznia połączenia do: Barcelony (4 razy w tygodniu), Belgradu (3 razy w tygodniu), Kiszyniowa (3 razy w tygodniu), Kluż-Napoki (4 razy w tygodniu) i Zagrzebia (4 razy w tygodniu).
  • Od 13 stycznia połączenie do Tokio (3 razy w tygodniu).
  • Od 21 stycznia połączenie do Wenecji (3 razy w tygodniu).
  • Od 1 marca połączenia do: Charkowa (5 razy w tygodniu) i Luksemburga (6 razy w tygodniu)
  • Od 2 marca połączenia do: Aten (3 razy w tygodniu) i Lubljany (4 razy w tygodniu).
  • Od 28 marca połączenia do: Połągi (6 razy w tygodniu) i Koszyc (6 razy w tygodniu).
  • Od 30 marca połączenia do: Bejrutu (2 razy w tygodniu) i Nicei (4 razy w tygodniu).
  • Od 30 kwietnia połączenia do Splitu (3 razy w tygodniu) i Zadaru (1 raz w tygodniu).

Natomiast od 1 marca LOT zwiększa częstotliwość lotów na trasie Warszawa – Szczecin: z 12 do 17 rejsów w tygodniu, a w sezonie lato 2016 aż do 19 rejsów w tygodniu, na trasie Warszawa – Kijów: z 12 do 14 rejsów tygodniowo. Zaś od 27 marca liczba rejsów na trasie Warszawa – Tel Awiw zwiększy się z 5 do 7 rejsów tygodniowo.

Drugi największy przewoźnik operujący na Lotnisku Chopina – Wizzair – zapowiedział, że od maja powiększy swoją bazę w Warszawie o szósty samolot i uruchomi cztery nowe trasy.

Od 13 maja węgierski przewoźnik uruchomi połączenia do: Aberdeen (2 razy w tygodniu), Bari (2 razy w tygodniu), Bristolu (2 razy w tygodniu), Rejkiawiku (dwa razy w tygodniu). Najprawdopodobniej latem do siatki Wizzair’a powrócą także połączenia sezonowe z kurortami w Bułgarii, Grecji i we Włoszech.

Przewoźnik planuje również zastąpienie dwóch bazujących na Lotnisku Chopina maszyn Airbus A320 ze 180 miejscami większymi modelami Airbus A321 z 230 miejscami. Umożliwi to zwiększenie częstotliwości rejsów i oferowania na trasach, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród pasażerów podróżujących z Warszawy: Londyn Luton 26 z 23, Sztokholm Skavsta 7 z 6, Budapeszt 7 z 6, Oslo Torp 7 z 5, Doncaster 4 z 3, Kutaisi 3 z 2, Birmingham 3 z 2, Katania 2 z 1.

Uzupełnieniem siatki nowych tras zapowiedzianych na 2016 r. jest kolejna trasa transatlantycka: Warszawa-Toronto, którą ogłosiła linia Air Canada Rouge. Od 16 czerwca przewoźnik uruchomi to połączenie z częstotliwością 4 razy w tygodniu.

– Tak duża liczba nowych tras i połączeń daje uzasadnioną nadzieję na kolejny rekordowy wynik Lotniska Chopina. O ile w 2015 r. po raz pierwszy przekraczamy granicę 11 milionów, o tyle w 2016 – o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego – obsłużymy około 12 milionów pasażerów. To stawia Lotnisko Chopina na pierwszym miejscu wśród lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej i gwarantuje pasażerom z całego regionu wygodne połączenia z całym światem – komentuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Obecnie, w sezonie Zima 2015/16 Lotnisko Chopina obsługuje bezpośrednie połączenia rozkładowe z 82 destynacjami w 41 krajach na trzech kontynentach. Na lotnisku operuje 32 przewoźników oferujących połączenia rozkładowe oraz 18 przewoźników wykonujących pasażerskie loty czarterowe.