Loading the player ...

Wypowiedź: Anna Samusionek, aktorka, Agata Nizińska, piosenkarka, aktorka, prof. Marcin Kurzyna, Europejskie Centrum Zdrowia Otwock.

Agata Nizińska pomalowała swoje usta na niebiesko, ale to nie efekt nowej mody czy trendu. Gwiazda w ten sposób chciała zwrócić uwagę na problem mało znanej choroby, nadciśnienia płucnego. Nadciśnienie płucne objawia się trudnościami z oddychaniem, sinieniem ust, męczliwością i problemami z poruszaniem. Mylone jest często z astmą lub innymi schorzeniami i trudno je zdiagnozować.

– Usta niebieskie dlatego, że wszystkie osoby chore na nadciśnienie płucne mają właśnie takie usta, taki objaw u nich występuje. Po to żeby im pomóc mamy do pokonania bardzo trudny tor przeszkód  – mówi newsrm.tv Agata Nizińska, piosenkarka, aktorka.

Gwiazdy ze świata sportu, kultury i mediów wzięły udział w specjalnym treningu przygotowanym przez ekipę Power Training. Uczestnicy wydarzenia musieli pokonać specjalny tor przeszkód, będący metaforą codziennych zmagań chorych na nadciśnienie płucne, dla których proste, z punktu widzenia zdrowej osoby, czynności są często nie do pokonania.

– Wysiłek dzisiaj był bardzo duży – powiedziała po pokonaniu specjalnego  toru przeszkód Anna Samusionek, aktorka. – Jesteśmy tu by wesprzeć osoby chore na nadciśnienie płucne. Dla nich zwykłe czynności jak wejście po schodach, przejście niewielkiego odcinka drogi stanowią taki wysiłek jak dla mnie pokonanie tego toru – dodała.

Oprócz akcji z udziałem gwiazd w centrum Warszawy, Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół prowadzi także działania w mediach społecznościowych. W tym roku osoby, które chcą przyłączyć się do akcji Stowarzyszenia mogą zrobić sobie zdjęcie z ustami pomalowanymi na niebiesko, a następnie opublikować je na profilu Stowarzyszenia lub swoich profilach na Facebook’u czy Instagramie z podpisem #WorldPHDay. Akcja poparcia „Do utraty tchu dla nadciśnienia płucnego” potrwa do końca maja br.

Nadciśnienie płucne objawia się trudnościami z oddychaniem, sinieniem ust, męczliwością i problemami z poruszaniem. Mylone jest często z astmą lub innymi schorzeniami i trudno je zdiagnozować. Jest to choroba groźna, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu. –  Choroba powoduje, że w płucach zarastają naczynka. Przez to krew w płucach nie może swobodnie przepływać i nie może nabrać tyle tlenu ile organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania a serce musi ciężej pracować- wyjaśnia prof. Marcin Kurzyna, Europejskie Centrum Zdrowia Otwock.

W Polsce chorobę ma ok. 1 000 – 1 500 osób. Najczęściej choroba objawia się ograniczeniem tolerancji wysiłku. Osoby z nadciśnieniem płucnym szybciej się męczą i zaczynają sinieć im usta.