Loading the player ...

Wypowiedź: Natalia Zabielska, koordynator kampanii Płuca Polski, Anna Znaj, pielęgniarka.

Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z powodu tego schorzenia rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Niestety świadomość społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby jest nadal bardzo niska.

– POChP polega na bezpowrotnym, nieodwracalnym zwężeniu oskrzeli. Przy astmie za pomocą inhalatorów możemy oskrzela poszerzyć. Niestety przy POChP oskrzela się nie rozkurczają, to tak jak byśmy wbiegając na 10 piętro oddychali tylko przez słomkę – mówi newsrm.tv Natalia Zabielska, koordynator kampanii „Płuca Polski”.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POChP to schorzenie układu oddechowego, które polega na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność. POChP dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich, zaleconych przez lekarza preparatów, ale również wprowadzenia zasadniczych zmian w trybie życia, a w szczególności wyeliminowania czynników ryzyka wyzwalających chorobę. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich zaleceń lekarskich pomaga skutecznie kontrolować chorobę.

– Objawami POChP jest duszność, zadyszka np. gdy wchodzimy po schodach. Kiedy pojawia się zadyszka, kaszel duszności, kiedy nie możemy przespacerować przez 15 minut to powinno nas zaalarmować. W taki przypadku konieczne jest pójście do lekarza i zrobienie podstawowych badań – Anna Znaj, pielęgniarka.

Za ok. 90% wszystkich przypadków odpowiada dym papierosowy i jest on głównym czynnikiem zachorowań na POChP. Wczesne zaprzestanie palenia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Oprócz palaczy ostrożne powinny być również osoby, które narażone są na wdychanie innych niż dym nikotynowy toksyn, np. lakiernicy, hutnicy, malarze. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. POChP jest chorobą przewlekłą, jednak można zapobiegać jej zaostrzeniom, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom. Osoby niechorujące na POChP żyją średnio 10-15 lat dłużej niż pacjenci chorzy. Niestety świadomość na temat POChP w Polsce jest na tyle niska, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby.

Wszyscy Warszawiacy, którzy pojawili się wczoraj w okolicy pętli autobusowej Młociny mieli wyjątkową okazję, aby sprawdzić kondycję swoich płuc. Badanie tzw. szczytowego przepływu powietrza z płuc, do którego zachęcała podróżujących pielęgniarka spirometryczna, to prosty i szybki sposób, aby ocenić, czy zagraża nam przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Specjalny punkt badań zlokalizowany przy ostatniej stacji metra to wynik współpracy organizatorów kampanii „Płuca Polski” z Zarządem Transportu Miejskiego. Akcje takie jak wczorajsze badanie płuc, mają na celu rozpowszechnienie informacji na temat często bagatelizowanego schorzenia jakim jest POChP.