Loading the player ...

Wypowiedź: Michał Tekliński, prezes zarządu, Mennica Wrocławska, Grupa Goldenmark.

Polacy chcą inwestować bezpiecznie. Dla przeszło 40 proc. badanych najważniejsze w lokowaniu jest właśnie bezpieczeństwo, a nie duże zyski. Najbezpieczniejszą według Polaków formą oszczędzania są nieruchomości, lokaty i złoto – wynika z badań przeprowadzonych przez Mennicę Wrocławską i Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

– Złoto na polskim rynku jako produkt inwestycyjny pojawiło się dość niedawno. W tej chwili taka inwestycja postrzegana jest przez większość Polaków coraz częściej jako bardzo bezpieczna.  – Złoto, do którego trzeba mieć cierpliwość jest bardzo wdzięcznym instrumentem, nie gwarantuje zysków, ale w czasie najlepiej przenosi wartość pieniądza – mówi newsrm.tv Michał Tekliński, prezes zarządu Mennica Wrocławska, Grupa Goldenmark.

Był taki czas na rynku złota, w którym zyski można było rozliczać z miesiąca, na miesiąc. Natomiast takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko i są bardzo niebezpieczne zauważa Michał Tekliński. Powód? Szybko wzrastająca wartość prowadzi do bańki, która później pęka i nagle można bardzo dużo stracić. Tak jest też z każdym środkiem finansowym.

– Polski rynek złota rośnie od 2010 roku.  Wtedy zaczynaliśmy od sprzedaży 4 ton rocznie, teraz jest to już dwukrotnie więcej – dodaje Michał Tekliński – Fenomen złota polega także na tym, że po pierwsze może je kupić każdy. Można kupić sztabkę w różnych gramaturach i cenach.  To, co złoto niemalże każdemu swojemu posiadaczowi gwarantuje to  bezpieczeństwo. Na złocie w dłuższej perspektywie czasu właściwe się nie traci. Zdarzają się wahania na rynku, jak z każdym instrumentem. Natomiast w dłuższej perspektywie złoto jest bardzo bezpiecznym środkiem. Do lokowania pieniędzy. Przenosi wartość pieniędzy w czasie.

Dla przeszło 40 proc. badanych najważniejsze w lokowaniu jest bezpieczeństwo. To przecież wyklucza, a na pewno w bardzo dużym stopniu ogranicza możliwość pomnażania kapitału. Jest to widoczne szczególnie w dzisiejszych czasach rekordowo niskich stóp procentowych. Jeśli jednak prześledzimy podobne badania z ostatnich lat, to możemy dostrzec pewne pozytywne zmiany. W wielu badaniach „bezpieczeństwo środków” i „gwarancja zysków” były wymieniane równie często. W badaniu na zlecenie Mennicy Wrocławskiej „bezpieczeństwo środków” zdecydowanie dominuje nad „gwarancją zysków” co może świadczyć o pewnym wzroście świadomości finansowej Polaków.