Loading the player ...

Wypowiedź: Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Fontanny są elementem architektury miasta. Mają służyć schłodzeniu się mieszkańców ale poprzez stworzenie chłodnego powietrza. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że fontanny służą ochłodzie nie tylko ludzi ale też innych mieszkańców miasta typu ptaki, bezpańskie koty i psy czy szczury – ostrzega sanepid.

 – Bywa też, że w fontannach kąpią się bezdomni, robią tam swoje pranie. Później natomiast widzimy matki z małymi dziećmi, które schładzają w fontannie swoje dzieci – mówi newsrm.tv Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kąpiel w fontannie jest zakazana. Grozi za to mandat do 250 zł. Dlatego też sanepid przestrzega i radzi. Lepiej i bezpieczniej jest się schłodzić wylewając na siebie czy na swoje dziecko butelkę wody mineralnej.  Podobne zakazy dotyczą oczek wodnych, stawów w parkach.

– Woda w takich miejscach nie jest pod nadzorem służb sanitarnych. Naprawdę nie wiemy co w tej wodzie może się znaleźć. Może tam być wszystko np. bakterie tlenowe, beztlenowe, paciorkowce, gronkowce, bakterie kałowe, odchody zwierząt, resztki ścieków, potłuczone szkła – dodaje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Takie kąpiele mogą skończyć się dolegliwościami układu oddechowego i pokarmowego oraz mogą powodować zmiany i alergie skórne.