Loading the player ...

Wypowiedź: Monika Utnik-Strugała, redaktor „Czterech Kątów”.

Spokojny i zdrowy sen to nie tylko zasługa wygodnego łóżka. Do tego przyczynia się szereg czynników jak kolorystyka, układ mebli i dodatków w sypialni wpływa na nasz nastrój i sen. Cała sypialnia musi być właściwie urządzona, tak aby sprzyjała odprężeniu po całym dniu. Oto 4 najważniejsze zasady urządzania sypialni.

W aranżacji każdej sypialni najważniejsze jest duże łóżko i wygodny materac. Zgodnie z zasadami feng shui ramy łóżka powinny być wykonane z naturalnego tworzywa, jakim jest np. drewno, które sprzyja wyciszeniu i regeneracji. Warto zainwestować również w dobry materac, bo będzie nam służył przez wiele lat – Postawmy na materace elastyczne, piankowe, dopasowujące się do naszego ciała i nie odkształcające się – radzi Monika Utnik-Strugała, redaktor „Czterech Kątów”. Pościel powinna być wykonana z tkanin nie wywołujących alergii, a poszewki zrobione z naturalnych materiałów, jak bawełna czy len, które pozwolą skórze oddychać – Pamiętajmy również o tym, że łóżko nie może stać tyłem do wejścia, bo będziemy czuć się niekomfortowo, nie wiedząc, co się dzieje za naszymi plecami. – dodaje Monika Utnik-Strugała.

Relaksujące kolory

– W sypialni nie szalejmy z kolorami, postawmy na łagodne, stonowane odcienie, które nas odprężą, np. beże, kremy bądź pudrowe róże – mówi Monika Utnik-Strugała. Ponadto możemy zrezygnować z górnego światła. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się rozmieszczone w kilku miejscach pomieszczenia punkty świetlne, których rozproszone światło wprowadzi przyjemną, wyciszającą atmosferę – Oczywiście warto zainwestować w lampkę nocną, aby nie nadwyrężać wzroku przy wieczornym czytaniu. – dodaje redaktorka.

Chillout room

Sypialnia powinna być pokojem wyciszenia, gdzie możemy zapomnieć o obowiązkach i intensywnych przeżyciach, których doświadczyliśmy w ciągu dnia. Dobrze, aby znajdowały się w niej drzwi bez przeszkleń, co odizoluje pomieszczenie od dźwięków i światła dochodzącego z innych pokoi. W oknach możemy zamontować rolety, które wystarczająco przyciemnią pokój i pozwolą na przyjemny sen – Niekiedy ze względów metrażowych musimy postawić w sypialni biurko do pracy. Warto odgrodzić je parawanem od reszty pomieszczenia. Polecam te rattanowe, drewniane bądź obite tkaninami, które dodatkowo będą stanowić element dekoracyjny naszego wnętrza – mówi Monika Utnik-Strugała.

Odpowiednia temperatura

Równie ważna jest odpowiednia wentylacja w naszej sypialni. Warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza, dzięki któremu nie obudzimy się rano z suchymi śluzówkami i bolącym gardłem – Na rynku dostępnych jest wiele designerskich nawilżaczy, które będą nie tylko praktyczną, ale również efektowną i niebanalną dekoracją naszej sypialni – mówi Monika Utnik-Strugała, redaktor „Czterech Kątów”. Przed snem należy również dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, a na noc zostawić nawet lekko uchylone okno.