Loading the player ...

Wypowiedź: Szymon Słowik, Specjalista SEO w firmie Takaoto.pro

Na rynku istnieje wiele narzędzi, które pomagają optymalizować strony www i zwiększać ich pozycje w Google. Niektóre z nich pozwalają pracować nad aspektami technicznymi, inne nad profilem linków, słowami kluczowymi lub contentem.

Do najczęstszych błędów należy myśl, że narzędzia SEO będą same pozycjonować nam stronę internetową, że wystarczy instalacja jakiegoś programu, wtyczki oraz korzystanie z jakiejś aplikacji webowej, gdzie włączymy przycisk i strona nam się pozycjonuje. Zadaniem narzędzi analitycznych jest gromadzenie informacji w każdym z badanych obszarów, dzięki czemu możemy zebrać wiedze oraz na podstawie tego przygotować optymalną strategię, która pozwoli zoptymalizować naszą witrynę i ją efektywnie pozycjonować.

Mamy trzy główne typy narzędzi, z których powinniśmy korzystać. Pierwszy typ to narzędzia, które pozwalają nam zdobyć wiedze na temat słów kluczowych, czyli tego, czego szukają użytkownicy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć tę stronę popytową oraz zdiagnozować naszą niszę tematyczną, a tym samy dotrzeć do potencjalnych odbiorców.

Drugi typ narzędzi służy do pokazania nam, jak nasza witryna tudzież witryny konkurencji wyglądają pod względem profilu linków. Mowa tu o sygnałach wysyłanych pomiędzy witrynami. Wpływają one na algorytmy wyszukiwania, budując reputację naszej strony.

Trzeci i ostatni typ narzędzi to „crawlery”, czyli aplikacje bądź programy, których zadaniem jest przechodzenie po danej domenie, strona po stronie oraz gromadzenie informacji na temat każdej z tych stron informując nas jednocześnie o tym, czy poszczególne adresy tychże stron są poprawnie skonstruowane, a także pozwalają nam diagnozować błędy w zakresie całej domeny.