Loading the player ...

Wypowiedź: lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”

Nieświeży oddech czy próchnica to tylko niektóre z problemów, które dotyczą jamy ustnej. Jak je zwalczyć? Często wystarczy odpowiednia technika mycia zębów oraz dobrze dobrana szczoteczka.

– W tej chwili jest moda taka, żeby wybierać szczoteczki elektryczne, czy różne inne. Jest przekonanie, że manualną szczoteczką nie da się dobrze umyć zębów. To nieprawda. – mówi newsrm.tv lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”. Każda szczoteczka jest dobra, jednak ważna jest technika jaką myjemy zęby. Możemy się w tej sprawie zwrócić do stomatologa, ponieważ są techniki mycia zębów, których nie znamy i sami się ich prawdopodobnie nie nauczymy. Stomatolog podczas wizyty będzie w stanie nam wszystko wytłumaczyć i pokazać.

Powszechnym błędem popełnianym przy zakupie szczoteczki, jest wybór szczoteczki o twardym włosiu. Podczas mycia, nie tylko nie dotrze ona do wszystkich miejsc, w których gromadzi się bród, lecz również może prowadzić do podrażnienia dziąseł i uszkodzenia zębów. Jak podkreśla lek. dent. Przemysław Uliasz, szczoteczka manualna musi być miękka. Nie można zapominać o tym, że szczoteczkę powinno się regularnie wymieniać. Jeżeli pojawią się na niej jakiekolwiek odkształcenia należy ją po prostu wyrzucić.

Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to świetnym wyborem są szczoteczki elektryczne. Wykonują one taką ilość obrotów, których nie jesteśmy w stanie wykonać ręką, dzięki czemu czas mycia zębów skraca się. Jednak używając szczoteczki elektrycznej należy pamiętać o tym, że nie jest ona w pełni skuteczna i należy wspomagać się szczoteczką manualną.

– Szczoteczki soniczne, gdzie ja osobiście jestem fanem, naprawdę w doskonały sposób myją zęby, myją wszystkie przestrzenie, które chcielibyśmy umyć – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz. Jak tłumaczy ekspert, jest to wybór najlepszy, ale również najdroższy. Jednak należy pamiętać o tym, że żadna szczoteczka nie zastąpi nitki do zębów, którą trzeba obowiązkowo stosować.