Loading the player ...

Wypowiedź: Piotr Miluski, project manager LekSeek Polska , Filip Diks, kardiolog.

Dostaniemy e-receptę, elektroniczne zwolnienie lekarskie, a na wizytę będziemy mogli umówić się przez Internet – już w przyszłym roku nasza służba zdrowia stanie się bardziej cyfrowa. Z jakich e-usług skorzystamy?

– Nadchodzący rok będzie okresem diametralnych zmian w polskiej służbie zdrowia. W pierwszym kwartale pojawi się w Polsce e-recepta. Pacjent przychodząc do lekarza nie będzie już otrzymywał papierowego wydruku, czy recepty wypisanej ręcznie. Jedyne co dostanie to SMS z kodem z którym będzie się musiał udać do dowolnej apteki , gdzie ta recepta będzie już na niego oczekiwała – mówi newsrm.tv Piotr Miluski,  ekspert Gabinet drWidget. Elektroniczne recepty są już od 7 lat w Estonii. Z takiego rozwiązania korzystają także mieszkańcy Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Włoch, Islandii i Grecji.

Od 1 lipca 2018 roku zapomnimy o tradycyjnych zwolnieniach lekarskich. Dokument będzie wystawiany w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał jedynie wprowadzić PESEL pacjenta i ustalić powód zwolnienia. System sam wypełni resztę rubryk i roześle dokument zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Kolejna zmiana jaka nas czeka to pojawienie się Internetowego Konta Pacjenta, które pozwoli pacjentom umówić się na wizytę i sprawdzić historię swojej choroby.

– Zastosowanie nowych technologii pozwala usprawniać codzienną pracę. Może pozwolić na uniknięcie części klasycznych wizyt w gabinecie, a przez to możemy zwiększyć liczbę przyjmowanych pacjentów – mówi Filip Diks, kardiolog.

Z takich rozwiązań można już korzystać za pomocą oprogramowania Gabinet drWidget. Program pomaga w zarządzaniu przychodnią lub indywidualnym gabinetem. Oprogramowanie powstało przy współpracy wybitnych ekspertów, którzy przez wiele miesięcy testowali jego możliwości, tworząc program maksymalnie dostosowany do potrzeb i standardów środowiska medycznego. Co istotne – w praktyce program nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy informatycznej, ponieważ jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Raport “E-zdrowie oczami Polaków”, przygotowany przez firmę LekSeek Polska pokazał, że lekarze w Polsce więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę. Szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min. Według ankietowanych, lekarz podczas przeciętnej wizyty poświęca ponad 16 minut na czynności organizacyjne. Przy założeniu, że wizyta trwa 20 minut, lekarzowi zostają nieco ponad 3 minuty na zbadanie pacjenta.