Loading the player ...

Wypowiedź: Maciej Brożyński, magister fizjoterapii w Fizjoklinika

Już 2 centymetrowy obcas może zacząć zniekształcać naszą stopę. Jak sobie z tym radzić,  skoro kobiety nie wyobrażają sobie życia bez swoich szpilek. Niestety ich częste noszenie może wywołać poważne problemy, nie tylko ze stopami, ale też z kolanami czy plecami.

Z medycznego punktu widzenia, noszenie wysokich obcasów nie jest wskazane. Ciężar naszego ciała skupia się w jednym miejscu, a dokładnie na śród stopie. Takie ułożenie ciała sprawia,  że kolana są bardziej ugięte co może powodować w przyszłości problemy ze stawami. Podczas noszenia szpilek, cierpią nie tylko nogi ale i palce u stóp, które pod wpływem zmiany rozłożenia ciężaru ciała zsuwają się do czubka buta. To powoduje ucisk palców. Jak twierdzi Maciej Brożyński, nasze palce powinny swobodnie móc się poruszać w bucie.

Nie istnieje dopuszczalna liczba centymetrów jaki powinien mieć nasz obcas. Każde podwyższenie naszej stopy, zmiana jej naturalnego ułożenia, będzie sprawiać, że stanie się ona bardziej podatna na choroby. Nie oznacza to, że musimy kompletnie zrezygnować z noszenia wysokich obcasów,  wystarczy ograniczyć ich noszenie do minimum i często siadać. Pamiętajmy jednak, że im niższy obcas, tym lepiej dla nas i naszego ciała.