Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Czyrynda-Koleda, specjalista ds. żywienia człowieka, Dietosfera

Moda na bycie wege to taki sam trend, jak moda na bycie fit czy glutenfree. Sezonowi zwolennicy szybko się poddają, ale są również osoby dla których wegetarianizm jest świadomym życiowym wyborem. Można się spotkać z opinią, że wszyscy wegetarianie cieszą się szczupłą sylwetką lub żeby schudnąć wystarczy przejść na wegetarianizm. Czy to prawda?

Z pewnością każda zmiana nawyków żywieniowych na lepsze wyjdzie na plus jeżeli chodzi o dbanie nie tylko o sylwetkę, ale też o zdrowie. W momencie kiedy rezygnujemy z dużej ilości czerwonego mięsa jedzonego na co dzień to z pewnością te kilogramy nam polecą. Dodatkowo polepszą się wyniki badan  np. w kwestii poziomu zmniejszenia cholesterolu – mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, specjalista ds. żywienia człowieka, Dietosfera.

Dieta dla wegetarian na ogół wymaga rezygnacji ze zwierzęcej żywności i zostaje zastąpiona żywnością na bazie roślin. Warzywa i owoce są jednymi z głównych składników, jeżeli chodzi o diety dla wegetarian. Żywność na bazie roślin obejmuje takie rośliny jak strączkowe, orzechy i nasiona. Dobrze skomponowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników i daje energię na cały dzień.

Wielu sądzi, że oszczędzenie na jedzeniu nieodłącznie wiąże się z byle jakimi posiłkami. Nic bardziej mylnego. Dobrym przykładem jest wegetarianizm, który wbrew pozorom nie musi być niedobry i kosztowny. Coraz częściej decydują się na niego nawet oszczędzający każdy grosz studenci. Gdy ktoś żyje natomiast w zgodzie z bardziej restrykcyjną pod wieloma względami dietą wegańską musi się liczyć z większymi wydatkami. Dieta wegańska zakłada także spożywanie trudno dostępnych w naszym kraju, a zatem drogich produktów takich, jak na przykład glony.