Wypowiedź: Violetta Skrzypulec, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach
Pewnie wiele razy zdarzyło Ci się obawiać o samopoczucie podczas wymarzonego urlopu. Powód: miesiączka. Dla wielu to najgorsze dni w miesiącu kojarzone jedynie z bólem i złym na strojem. Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa: wizyta u lekarza, który przepisze tabletki antykoncepcyjne, by wpłynąć na cykl lub oswojenie się z myślą, że nie każde plany zawsze są do zrealizowania.
Od niedawna w Polsce dostępne są już tabletki o wydłużonym schemacie stosowania, które pozwalają zredukować ilość planowanych krwawień jedynie do kilku dni w roku. Podczas stosowania tabletek o wydłużonym schemacie kobieta ma tylko 4 planowane krwawienia w roku zamiast 12-13 w regularnych schematach antykoncepcyjnych.
Antykoncepcję o przedłużonym działaniu możemy polecić każdej pacjentce. Trochę zmienił się świat, doustna antykoncepcja, która regulowała występowanie okresu co miesiąc była schematem XX wieku, kiedy zaczynano w latach 60 ją wprowadzać. Dobrym efektem wprowadzania takiej antykoncepcji było to że w miarę upływu czasu zmniejszała się dawka estrogenu i progestagenu takiego, który przy największym efekcie antykoncepcyjnym dawał najmniejszą liczbę objawów ubocznych. Przyszedł XXI wiek, zabiegane, wysportowane młode dziewczyny przestały przywiązywać wagę do tego że występuje miesiączka, a my jako lekarze wiemy doskonale ze kiedy stosujemy antykoncepcję długoterminową, ona tak dobrze blokuje błonę śluzową macicy, że jeżeli są 4 miesiączki w roku czy nawet 2 to nie zaburza to pracy organizmu – mówi newsrm.tv Violetta Skrzypulec, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach.
Kobiety chcące zacząć stosować antykoncepcję o przedłużonym schemacie stosowania powinny na ten temat porozmawiać ze swoim ginekologiem. Lekarz udzieli dokładnej instrukcji, biorąc pod uwagę fakt, czy na co dzień pacjentka bierze pigułkę, czy jeszcze jej nie zażywała. Kiedy kobieta może zmienić obecną metodę antykoncepcji na tabletki o przedłużonym schemacie stosowania?