Loading the player ...

Wypowiedź: Ewa Chodkiewicz, Fundacja WWF Polska, Jacek Łukaszewicz, prezes zarządu Schneider Electric

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

Ilość zasobów dostępnych na Ziemi kurczy się z roku na rok. Chodzi na przykład o paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Dzień Długu Ekologicznego w tym roku wypadł 1 sierpnia. Oznacza to, że po tej dacie ludzie żyją „na kredyt” u naszej planety, kosztem następnych pokoleń.

Mowa jednak o terminie dla całego świata, wyliczonym na podstawie śladów ekologicznych pozostawionych przez ludzkość w każdym kraju. W państwach wysoko rozwiniętych Dzień Długu Ekologicznego wypada znacznie wcześniej.

–    Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Dzień Długu Ekologicznego przypadał w listopadzie. – mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. – Dzisiaj żyjemy coraz szybciej i zużywamy między innymi coraz więcej jednorazowych opakowań.

W tym roku już 15 marca ludność Stanów Zjednoczonych zużyła wszystkie zasoby naturalne przeznaczone na ten rok. Polska na tym tle wypada nieco lepiej – nasz rodzimy Dzień Długu Ekologicznego wypada 19 maja. Niemniej, to wciąż oznacza, że nad Wisłą wykorzystujemy surowce zdecydowane szybciej niż inne kraje.

– Codziennie korzystamy z wody czy z energii. Tylko świadome korzystanie z opakowań, segregacja śmieci i wszystkie elementy które pozwalają na mniejsze korzystanie odnawialnych i nieodnawialnych zasobów naszej planety. Ten Dzień Długu Ekologicznego z uwagi na świadome działania i wykorzystanie nowych technologii jesteśmy w stanie przesunąć. – tłumaczy Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.   

Co istotne, do redukcji zużycia zasobów wystarczy niewiele. Badacze z Schneider Electric obliczyli, że światowa data Dnia Długu Ekologicznego mogłaby zostać przesunięta aż o 21 dni. To oznacza niemalże cały dodatkowy miesiąc ulgi dla naszej planety. Warunki są dwa: wyposażenie budynków wykorzystujących zasoby w technologie umożliwiające efektywniejsze zużycie energii oraz modernizacja sieci elektrycznych tak, aby miały możliwość odnawiania energii.

W jaki sposób możemy przesunąć datę Dnia Długu Ekologicznego?

Jednym ze sposobów przesuwania dnia długu ekologicznego jest działalność platformy EcoStruxure. Technologia jest w stanie zapewnić do 50 proc. efektywności energetycznej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii o 30 proc. EcoStruxure działa na trzech poziomach:

•    Komunikujące się produkty – w Budynkach komunikacja między czujnikami i liczniki podnosi efektywność oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji, umożliwiając zwiększenie bezpieczeństwa
i optymalizując wykorzystanie powierzchni;
•    Automatyka i sterowanie – ta warstwa daje możliwość użytkownikom zarządzania danymi z pomocą urządzeń wspierających Internet Rzeczy, które działają w siedzibie przedsiębiorstwa oraz bieżącą optymalizację zużycia energii poprzez zdalny dostęp i zaawansowaną automatykę;
•    Aplikacje, analityka i usługi – wizualizacja raportowania wykorzystania energii poprzez interaktywne kokpity menadżerskie, wykrywanie i diagnoza awarii, analiza wydajności oraz monitorowanie zasobów w celu odkrycia dodatkowych możliwości zwiększenia efektywności energetycznej i przejścia na proaktywną konserwację.