Loading the player ...

Naszą rolą jest budowanie i utrwalanie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Aktywnie uczestniczymy w projektach edukacji ekologicznej – jak odbywające się raz do roku Dni Ziemi – promujących zrównoważoną gospodarkę odpadami, rozszerzanie świadomości ekologicznej i życie w zgodzie z naturą. Tu, w poznańskiej spalarni, edukujemy przez cały rok. – mówi Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu SUEZ Zielona Energia.

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – to stare polskie przysłowie, mówiące o tym,  że wiedza, którą zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostaje w nas i kształtuje na resztę życia – jest inspiracją dla SUEZ do podejmowania działań edukacyjnych, obejmujących w szczególności dzieci i młodzież szkolną.

Segregowanie i odzysk odpadów są najkorzystniejszą metodą postępowania z odpadami, zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Jednak nie wszystkie można poddać tej metodzie. Instalacje do termicznego przetwarzania odpadów, zwane potocznie spalarniami są doskonałym uzupełnieniem recyklingu. Znacznie lepszym i bardziej ekologicznym od składowisk i nie tylko mogą, ale powinny je zastępować. W Europie, takich obiektów, które zarazem są źródłem „zielonej energii”, od początku lat 60, powstało ponad 400, w samej Francji blisko 130, w malutkiej Szwajcarii aż 30. W Polsce do niedawna była tylko jedna niewielka spalarnia w Warszawie. Nikt nie przejmował się ochroną środowiska, a odpady najłatwiej i najtaniej było składować na składowisku. Sześć nowoczesnych obiektów zostało uruchomionych  w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich, druga w Polsce pod względem przepustowości, nowoczesna i ekologiczna, należąca do SUEZ , spalarnia w Poznaniu.

Organizujemy zwiedzanie obiektu, bo chcemy pokazać, że powszechne wyobrażenie o tym co to jest spalarnia jest mitem. Dzieci, młodzież, mogą zobaczyć jak pracujemy i przekonać się, że spalarnia jest miejscem czystym, bezpiecznym i służącym środowisku. Z kominów spalarni wydobywa się powietrze czystsze niż przy niejednej ulicy. – wyjaśnia Barbara Mruk, specjalista ds. ochrony środowiska, oprowadzająca wycieczkę.

W trakcie zwiedzania spalarni dzieci mogą zobaczyć jak działa instalacja termicznego przetwarzania odpadów, co dzieje się z przywożonymi do niej odpadami, które mieszkańcy wrzucają do czarnego pojemnika. Dziennie trafia tu około 800 ton frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych, wytwarzanych w gospodarstwach domowych, a zatem nie nadających się do kompostowania czy recyklingu. W komorze spalającej odpady, w temperaturze blisko 1000 st. Celsjusza, wytwarza się ciepło w ilości wystarczającej na roczne zaopatrzenie w energię cieplną i elektryczną kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Odpady z Poznania i okolicznych gmin, łącznie od ponad 740 tys. mieszkańców, nie trafiają już na składowiska odpadów. Instalacja rozwiązuje problem zagospodarowania 210 tysięcy ton frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych rocznie.

Poznań nie tylko  pozbywa się odpadów pochodzących z gospodarstw domowych ale zyskuje tanie źródło zielonej energii z ich odzysku. Zarazem spalarnia, dzięki wykorzystaniu najbardziej efektywnych i  zaawansowanych  technologii i zastosowaniu specjalistycznego systemu oczyszczania spalin, jest całkowicie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska. – kontynuuje Cegielski.