Loading the player ...

- Naszą rolą jest budowanie i utrwalanie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Aktywnie uczestniczymy w projektach edukacji ekologicznej - jak odbywające się raz do roku Dni Ziemi - promujących zrównoważoną gospodarkę odpadami, rozszerzanie świadomości ekologicznej i życie w zgodzie z naturą. Tu, w poznańskiej spalarni, edukujemy przez cały rok. – mówi Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu SUEZ Zielona Energia.

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” - to stare polskie przysłowie, mówiące o tym,  że wiedza, którą zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostaje w nas i kształtuje na resztę życia - jest inspiracją dla SUEZ do podejmowania działań edukacyjnych, obejmujących w szczególności dzieci i młodzież szkolną.

Segregowanie i odzysk odpadów są najkorzystniejszą metodą postępowania z odpadami, zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Jednak nie wszystkie można poddać tej metodzie. Instalacje do termicznego przetwarzania odpadów, zwane potocznie spalarniami są doskonałym uzupełnieniem recyklingu. Znacznie lepszym i bardziej ekologicznym od składowisk i nie tylko mogą, ale powinny je zastępować. W Europie, takich obiektów, które zarazem są źródłem „zielonej energii”, od początku lat 60, powstało ponad 400, w samej Francji blisko 130, w malutkiej Szwajcarii aż 30. W Polsce do niedawna była tylko jedna niewielka spalarnia w Warszawie. Nikt nie przejmował się ochroną środowiska, a odpady najłatwiej i najtaniej było składować na składowisku. Sześć nowoczesnych obiektów zostało uruchomionych  w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich, druga w Polsce pod względem przepustowości, nowoczesna i ekologiczna, należąca do SUEZ , spalarnia w Poznaniu.

- Organizujemy zwiedzanie obiektu, bo chcemy pokazać, że powszechne wyobrażenie o tym co to jest spalarnia jest mitem. Dzieci, młodzież, mogą zobaczyć jak pracujemy i przekonać się, że spalarnia jest miejscem czystym, bezpiecznym i służącym środowisku. Z kominów spalarni wydobywa się powietrze czystsze niż przy niejednej ulicy. – wyjaśnia Barbara Mruk, specjalista ds. ochrony środowiska, oprowadzająca wycieczkę.

W trakcie zwiedzania spalarni dzieci mogą zobaczyć jak działa instalacja termicznego przetwarzania odpadów, co dzieje się z przywożonymi do niej odpadami, które mieszkańcy wrzucają do czarnego pojemnika. Dziennie trafia tu około 800 ton frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych, wytwarzanych w gospodarstwach domowych, a zatem nie nadających się do kompostowania czy recyklingu. W komorze spalającej odpady, w temperaturze blisko 1000 st. Celsjusza, wytwarza się ciepło w ilości wystarczającej na roczne zaopatrzenie w energię cieplną i elektryczną kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Odpady z Poznania i okolicznych gmin, łącznie od ponad 740 tys. mieszkańców, nie trafiają już na składowiska odpadów. Instalacja rozwiązuje problem zagospodarowania 210 tysięcy ton frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych rocznie.

- Poznań nie tylko  pozbywa się odpadów pochodzących z gospodarstw domowych ale zyskuje tanie źródło zielonej energii z ich odzysku. Zarazem spalarnia, dzięki wykorzystaniu najbardziej efektywnych i  zaawansowanych  technologii i zastosowaniu specjalistycznego systemu oczyszczania spalin, jest całkowicie bezpieczna dla mieszkańców i środowiska. – kontynuuje Cegielski.