Loading the player ...

Wypowiedź: dr Joanna Wojciula, ginekolog-położnik w Holistic-Med i Centrum Medycznym SKJ

Labioplastyka, forma operacji plastycznej, która staje się coraz bardziej popularna wśród polek. Polega ona na skróceniu warg sromowych większych – jak mówi dr Joanna Wojciula. Głownie, taki zabieg wykonuje się ze wskazań estetycznych, kiedy wargi sromowe mniejsze wystają poza wargi sromowe większe. Bywa też, że zabieg jest wykonywany w celach funkcjonalnych, kiedy nadmierny przerost powoduje dyskomfort.

Taki zabieg jest formą operacji plastycznej jak np. operacja powiększania biustu. Kiedy kobieta nie jest zadowolona z wyglądu estetycznego swoich warg, może poddać się takiemu zabiegowi i je zmniejszyć, a czasami nawet usunąć w całości. Często bywa tak, że kobiety poddając się takiej operacji, chcą pozbyć się dyskomfortu podczas jazdy na rowerze czy współżyciu seksualnym. Istnieje również kwestia ocierania się warg sromowych, co może często doprowadzić do stanu zapalnego.

Metod wykonywania labioplastyki jest wiele. Wybór jednej z nich zależy od oczekiwań pacjentki oraz od stanu wyjściowego. Pacjentki chcą by po zabiegu ich wargi sromowe wyglądały naturalnie a brzegi były gładkie. Bywa tak, że taki zabieg wiąże się z szeregiem powikłań pooperacyjnych, jakimi są krwiaki, ból, rozejście się blizn, nieprawidłowe gojenie się rany czy dyskomfort podczas współżycia.