Loading the player ...

Wypowiedź Agnieszka Kłos, przewodnicząca platformy „Kierunek – Kobieta biznesu”, prezes zarządu Provident Polska S.A.

Młode, ambitne i przebojowe. Nie boją się wyzwań, a karierę stawiają na pierwszym miejscu. Taki obraz pojawia się w wyobraźni każdego, kogo zapytać, jakie są dzisiejsze studentki. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna – mniej niż 40% zapytanych studentek deklaruje, że rozwój kariery jest dla nich najważniejszą wartością w życiu. O różnicach w sposobie myślenia dziewcząt z małych i dużych ośrodków miejskich oraz ich planach na przyszłość rozmawiamy z Agnieszką Kłos, przewodniczącą platformy szkoleniowej „Kierunek – Kobieta biznesu”.

– „ W październiku ubiegłego roku powołaliśmy przy Pracodawcach RP platformę o nazwie Kierunek – Kobieta biznesu. Celem tej platformy jest zadbanie o rozwój studentek, głównie w mniejszych miejscowościach i wyjaśnienie im, co można robić, żeby świadomie budować swoją karierę.” – dla Newsrm.tv tłumaczy przewodnicząca Agnieszka Kłos.

Platforma Pracodawców RP „Kierunek – Kobieta biznesu” to odpowiedź na trudną do zaakceptowania sytuację, w której kobiety nie wykorzystują posiadanej wiedzy i umiejętności, gwarantujących wręcz udaną karierę w biznesie. Aby poznać przyczyny tej sytuacji oraz określić przeszkody na drodze biznesowej kariery kobiet powstał unikalny raport portretujący polskie studentki. Przebadano ponad 1000 studentów i studentek spoza głównych ośrodków akademickich. Wyniki raportu można podsumować krótko – młode Polki są o krok od sukcesu. Trzeba je tylko odpowiednio zachęcić.

– „Kobiety generalnie w badaniach, nie tylko naszych, raczej skupiają się na bardzo delikatnym podejściu do kwestii finansowych. Np. jeżeli aplikują na pewne stanowiska, to proszą o wynagrodzenie, które będzie niższe, średnio, o 23% niż propozycja pensji mężczyzny aplikującego na to samo stanowisko. Zaczynając te badania, mieliśmy pewne oczekiwania – że wszystkie studentki będą do siebie bardzo podobne. Miały być energiczne, ambitne, skupione na rozwijaniu kariery. Zaskoczeniem raportu było to, że tak nie jest. Liczna grupa studentek chce budować swoje kariery, w oparciu o swoje pasje czy zainteresowania. Ale równie liczna grupa myśli o bardzo tradycyjnym modelu życiowym, czyli założeniu rodziny czy dbaniem o dzieci.” – podkreśla nasz ekspert.

Z raportu wynika też, że w porównaniu do mężczyzn kobiety rzadziej oczekują natychmiastowego sukcesu zawodowego. Bardziej cenią sobie szkolenia i dokształcenie, ale często mają do nich ograniczony dostęp. Mężczyźni dwukrotnie częściej odbywają płatne staże niż kobiety, a studentki chętniej angażują się w wolontariat, niż ich koledzy. Ponadto, studentki z małych ośrodków lepiej oceniają zdobyte wykształcenie pod kątem przygotowania do pracy zawodowej, niż ich rówieśniczki z dużych ośrodków akademickich.

W przyszłości platforma planuje wykłady na uczelniach dotyczące przeprowadzonych badań oraz zachęcające studentki z małych miejscowości do skupienia się na własnej karierze. Zostanie również zorganizowany konkurs, który umożliwi młodym kobietom uczestniczenie w praktykach w dużych firmach z indywidualną opieką mentoringową.